Yulaf ezmesi nedir? Yulaf Ezmesi Cilt İçin Faydalı mıdır?

Yulaf ezmesinin sağlık yararları arasında sağlıklı bir kalp, kolesterol kontrolü, kan şekeri kontrolü, hipertansiyon, kilo kaybı ve kabızlık tedavisi yer alır. Ayrıca cilt bakımı, kanser önleme ve bağışıklık güçlendirilmesinde yardımcı olur.

Yulaf ezmesi nedir?

Yulaf ezmesi, bir çeşit tahıl gevreği olan yulaftan hazırlanır. Botanik adı Avena sativa’dır. Yulaf ezmesi yulafın kaba bir toz haline getirilmesi, ezilmesi veya öğütülmesiyle hazırlanır. Su, süt veya yoğurt ile hazırlanabilir ya da yulaf ezmesi, kekler ve kurabiyeler şeklinde yenebilir. Yulaf ya da yulaf ekmeği de kahvaltıda veya akşam yemeğinde yenir, yulaf da içeceklerin hazırlanmasında kullanılır. Yulaf ezmesi bugün sayısız sağlık yararları nedeniyle popülerdir. Son zamanlardaki bir araştırmaya göre, anlık yulaf ezmesi, yemeye hazır yulaf gevreğinin eşit kalorilerinden daha uzun süre kalmanıza yardımcı olabilir.

Yulaf Bronz Çağı’ndan beri insanoğluna bilinmektedir. Yulaf ılıman bölgelerin serin ve rüzgâr bölgelerinde yetişir. Yaz mevsiminde daha düşük ısıya ve yağmura, buğday ve arpa gibi diğer tahıllara kıyasla daha fazla toleransa sahiptirler. Bu yüzden Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaygın olarak yetiştiriliyorlar. Yulaflar 18. ve 19. yüzyıllardan kalma bir kitlesel olarak yetişmiş ve İskoçya’da popüler olan, tarihçiler İskoç kültürünün bir parçası olan birçok yulaf örneğini kaydetmişlerdir. Yulaf çok ucuz, büyümesi ve işlenmesi kolay olduğundan, insanlar bunları tahıl olarak tüketmeye başladı.

Yulaf Ezmesinin Besin Değeri

Yulaf ezmesi, kabuklu yulaf taneleri ile hazırlanır. 100 g yulaf, enerji (380 kalori), protein (13 g), yağ (6.5 g), karbonhidrat (67 g), diyet lifi (10 g) ve düşük şeker içeriği (1 g) içerir. Yulafta bulunan birçok mineral ve vitamin vardır. Bunlardan bazıları kalsiyum (52 mg), demir (4 mg), magnezyum (177 mg), fosfor (523 mg), potasyum (429 mg), sodyum (2 mg), çinko (4 mg), tiamin (0.4 mg) içerir. ), riboflavin (0.1 mg), niasin (1.1 mg), vitamin B6 (0.1 mg) ve folat (56mcg). Ayrıca yulaf, sıfır kolesterol içerir.

Yulaf Ezmesi Cilt bakımı

Yulaf çeşitli cilt hastalıkları için kullanılabilir. Semptomları ve gerçek hastalıkları azaltmak için cilde uygulanabilir. Yulafın yerel bir uygulaması ile kontrol edilebilen bazı hastalıklar arasında akne, dermatit, suçiçeği ve stres döküntüleri bulunur. Bu sebepten dolayı cilt bakım ürünleri tarafından tercih edilir ve çeşitli maske içeriğine eklenir. Bunlardan birisi ise altın maske cilt bakım ürünüdür.

Bu makalede yazılan yazılar sadece bilgi amaçlıdır

Altın maske bir ilaç değildir, takviye edici üründür!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: altın maske, altın maske nedir, altın maske kullanımı, altın maske nasıl kullanılır, altın maske içeriği, altın maske içindekiler, altın maske sipariş, altın maske nasıl sipariş verebilirim, altın maske fiyatı, altın maske ne kadar, altın maske en uygun.

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.