Yüksek Topuklu Ayakkabılar Ayak Sağlığını Tehdit Ediyor

Kadınların vazgeçilmez aksesuarlarından biridir topuklu ayakkabılar. Şık, renkli, çanta ve kıyafete uyumlu olmasına dikkat ettiğimiz topuklu ayakkabıları seçerken ayak sağlığınızı ne kadar düşünüyorsunuz. Çamlıca Medicana Hastanesi Ortopedi Kliniği’nden Dr. Nazmi Korkut Kasapbaşı yüksek topuk, sivri burun ayakkabıların ayak sağlığı konusunda zararlarını açıkladı.

Dr. Nazmi Korkut Kasapbaşı bayanların çok sık yüksek topuklu ve sivri burunlu, dar ayakkabılar giymesi sonucunda çarpık baş parmak ve baş parmakta kemik çıkıntısı diğer adıyla Halluks Valgus hastalığının oluştuğunu belirtti.

Halluks Valgus hastalığı Nedir?

Ayağın dar bir ayakkabı içerisinde sıkışarak, ezilerek ileri derecede şekil bozukluğuna uğraması sonucu Halluks Valgus hastalığı oluşur. Bu hastalığın en büyük sebebi ayağa uygun olmayan, ayak parmağının normal değilde sıkışan pozisyonda olması, özellikle dar ve sivri burunlu ayakkabıların uzun süre giyilmesi en büyük etkenlerden biridir.

Genellikle bayanların modaya ve ayakkabının şekline önem verdiklerini söyleyen Kasapbaşı, 40 yaş altı bayanların ayakkabının sağlıklı olmasından çok şekline önem vermesine 40 yaş üstü bayanların ise zamanında yanlış ayakkabı tercih etmeleri sonucu ayak sorunlarının ortaya çıktığını söyledi. Dr. Nazmi Korkut Kasapbaşı  Halluks Valgus yani kemik çıkıtınsı oluşmasını istemeyen bayanlara ayağa uygun, rahat, yuvarlak burunlu ve 2.5-3.5 cm. topuklu ayakkabılar seçerek ayak yapısının tanınması gerektiğini ifade etti.

Yaş İlerledikçe Ayaklar Şekil Değiştirir

Ayakların yaşa bağlı olarak yaşın artmasıyla şekil değiştirdiğini söyleyen Kasapbaşı, özellikle ayak tarak kemiklerini bi arada tutan bağların hamilelik sırasında hormanların değişmesi sebebiyle gevşediğini ve ayakta yayılmaya sebep olduğunu söyledi. Ayrıca bu oluşumda genetik özelliklerin de etkisi büyüktür dedi.

Tedavi Yöntemleri

Halluks Valgus’un bir şekil bozukluğu nedeniyle meydana geldiğini söyleyen Dr. Nazmi Korkut Kasapbaşı bunun ancak yapılacak cerrahi müdahale ile düzeltileceğini ve bu tür ameliyatların genellikle başarılı geçtiğini söyledi. İyileşme süresinin 4-6 hafta kadar sürdüğünü ancak günlük hayata ve spora dönüşün 2-3 ay gibi bir süre aldığını da ekledi.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ayak sağlığı, ayak, ayakkabı, topuklu ayakkabı, yüksek topuklu ayakkabı, halluks valgus nedir, hallus valgus hastalığı, hallus valgus tedavisi, dr.nazmi korkut kasapbaşı, ayağa uygun ayakkabı