Yemekten Sonra Meyve Tüketmeyin!

En büyük Alışkanlıklarımızdan biri de yemekten hemen sonra sofrada veya televizyon karşısında meyve yemektir. Fakat yemek sonrasında yediğimiz meyvenin ne kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz?

Uzmanlar, nasıl beslenmeliyiz konusunda 5 n kuralının uygulanması gerektiğini belirtti. Önemli olan ne yediğiniz, nasıl pişirdiğiniz, ne ile beraber ve ne zaman yediğiniz ve son olarak da ne kadar yediğinzidir. Gün doğduktan batan kadar hayvansal gıdaları gün battıktan sonra da sebze grubu tüketilirse metabolizmanız bozulmaz. Sabah hayvansal protein grubu, öğlen hayvansal protein grubu, akşam sebze ve karbonhidrat grubu tüketilmelidir.

yemekten-sonra-meyve-tuketmeyin--6421127

Sebzeler tercihen buharda, haşlama ve fırında ızgara şeklinde pişirilebilir. Etlere pişerken yağ eklenmesi emilimi bozar, Kiloya neden olur. Mümkün ise et, tavuk ve balık pişerken yağ eklenmemesidir. Sebzelere ve makarna, pilava pişerken bir yemek kaşığı yağ eklenebilir. Mangalda ızgara kanserojendir, çok sık yapılmamalıdır. Zararı yok diye yazın bolca yer ise sindirim sistemimize zarar verebilir. Meyveler yemekten 2 saat sonra tüketilmeli, yemeğin hemen önce ve sonrasında yenildiği zaman kiloya neden olur. Meyveleri birbiri ile çok karıştırmamak gerekir. Hayvansal proteinlerden et, balık ve tavuk ile peynir, süt ve yoğurt çok sıkı birlikte yenilmemelidir.

yemekten-sonra-meyve-tuketmeyin--6421131

Sabah hayvansal protein grubu ve yanında buğday grubundan elde edilen karbonhidratlar tüketilmelidir. Öğlen hayvansal protein grubu ve yanında sebze yeşil salata tüketilmelidir. Akşam sebze ve yanında bupday grubundan elde edilen karbonhidratlar tüketilmelidir.  Sabah kahvaltısı saat en geç 9:00’da yapılmalı, akşam yemeği ise en geç yazın 8.30’a kadar yenilmelidir.

yemekten-sonra-meyve-tuketmeyin--6421132

Metabolizmanın sağlıklı olması için gece uykusu oldukça önemlidir.  Saat 12.00-4:00 arası uykuda olabilirsek, hormonlarımız düzenli  çalışır. Hemen herkesin midesi kendi avucu kadardır. Ana öğünde 2 avucunuz kadar ve ara öğünde 1 avucunuz kadar yemek yemeniz idealdir.