Yanlış Makyaj Malzemesi Kullanmanın Zararları

Elbette ki her bayan cildinin kusursuz görünmesini ister bu nedenle birçok cilt bakımı kremleri, serumları, losyonları uygulayarak pürüzsüz bir cilt edinmeye çalışır. Fakat günlük hayatta yaptığımız bazı yanlışlar, kullandığımız yanlış makyaj malzemeleri ne yazık ki buna izin vermez. Peki ne gibi yanlışlar yaparız? Bu yazıda günlük hayatta yaptığımız yanlışlar ve yanlış kozmetik malzemesi kullanmanın cildimize yarattığı olumsuzluklardan bahsedeceğiz.

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanın ilk maddesi temiz bir ciltten geçer. Temiz bir cilde ulaşmak için birtakım temizleyiciler, losyonlar ve sabunlar kullanabilirsiniz. Günlük hayatta yaptığımız yanlışlar;

– Özellikle bayanların yaptığı en büyük yanlış gündüz yapılan makyajın temizlenmeden uyunmasıdır. Makyajınızı temizlemeden uyumanız sağlıklı bir cilde ulaşmanızı nerdeyse imkansız kılar. Makyajla tıkanık olan gözenekler gece nefes alamadıkları için bir süre sonra akne, sivilce gibi cilt problemlerini tetikleyecektir.

– Ciltte oluşan akne ve sivilceleri sıkmak diğer yağtığımız yanlışlardan biridir. Sivilceleri sıkarak içersinde bulunan iltihabın dışarı çıkmasını sağlarız fakat, aynı anda deri altında olan canlı hücrelerin ölmesinede neden oluruz. Bu nedenle sivilce ve akneleri sıkmak yerine doktorunuzun önerdiği kremleri kullanarak kurutmaya çalışın. Bu şekilde sivilcelerin yaratacağı lekelere karşı da önlem almış olursunuz.

– Kuru cilt zamanla çatlamaya ve hatta kırışmalara neden olacağı için mutlaka gece yatmadan önce nemlendirici kullanarak cildinizin nem dengesini sağlamalısınız.

– Yine en büyük etklenlerden biride yanlış kozmetik ürün kullanımıdır. Öncelikle cilt yapınızı tanımanız gerekir. Kuru, hassas, yağlı gibi cilt tipinden hangisine sahip olduğunuzu bilerek kozmetik ürünlerinizi buna göre tercih etmeniz sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazdır.

– Ucuz ve güvenilir olmayan makyaj malzemeleri sadece cildi olumsuz etkilemekle kalmayıp cildinizde yara, enfeksiyon, sivilce ve akne gibi problemlerin olmasını tetikleyebilir. Bu nedenle güvendiğiniz ve önerilen kozmetik ürünleri kullanmanız önemlidir.

– Göz en önemli organlarımızdan biridir. Kullandığımız göz kalemlerinin ne kadar sağlıklı olup olmadığını mutlaka bilmelisiniz. Aksi taktirde kullandığınız yanlış göz kalemi gözde oluşabilecek; enfeksiyon, göz iltihabı, kirpik dibi iltihabı gibi hastalıkların oluşmasına neden olur.

– Ayrıca kozmetik malzemelerini ortak kullanmak başka birinde olan bir enfeksiyonun size bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle kişisel kozmetik ürünlerinizi hem başkasına kullandırmayın hemde başlasına ait kozmetik malzemelerini kullanmamaya özen gösterin.

– Yanlış makyaj malzemesi kullanımı erken yaşlanma, kırışıklık, cilt lekelerine, ciltte bazı reaksiyonların oluşmasına ve ciltte sarkmalara neden olabilir. Kullanacağınız makyaj malzemesinin cildinize uygun ve güvenilir olmasına mutlaka dikkat edin.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

cilt sağlığı, cilt sağlığının önemi, kusursuz cilt için ne yapmalı, sağlıklı cilt nasıl olmalı, makyaj, makyaj malzemesi, makyaj malzemesi seçimi, makyaj malzemesi zararlı mı, cilt temizliği, evde cilt bakımı, kozmetik ürünleri, hangi makyaj malzemesini kullanmalıyım