Stresi Sağlıklı Besinler Tüketerek Azaltın!

Uzmanlar, stresi sağlıklı besinler tüketerek de azaltılabileceğini söylemektedirler.

Stresi doğru besinleri yiyerek azaltılabileceğini belirten beslenme uzmanlar, sağlıklı beslenirken de stresten nasıl uzak korunabileceğini de açıkladılar. Bütün karbonhidratlar mutluluk kaynağı olan serotonin salgılamanmasını saladığını belirten uzmanlar, kendinizi iyi hissetmek için de daha yavaş sindirilen tam tahıllı kahvaltı gevrekleri, yulaf ezmesi gibi kompleks karbonhidratları seçmelisiniz. Bu gibi karbonhidratlar da kan şekeri düzeyinizi korurken kendinizi de dengeli hissetmenizi sağlamaktadır.

boyle-anlarda-yemelisiniz--5871654

C vitamini içeriği yüksek olan portakal bağışıklık sisteminizi güçlendirirken stres hormonlarının da seviyesini frenlemenize yardımcı olabilir. Yapılan bir takım araştırmalara göre stresli bir görev öncesi C vitamini alan bireylerde de yüksek kan basıncı, kan basıncı ve kortizol düzeylerinin de daha hızlı normale döndüğü görülmüştür. Ispanak, magnezyum deposu olan ıspanak stresin baş ağrısı, yorgunluk gibi etkilerini de azaltmaktadır.  Bununla birlikte stresinizi kontrol altında tutmak için de yağlı balıklar ile arkadaş olmalısınız. Somon ve ton balığı gibi balıklarda yer alan Omega-3 yap asitleri, stres hormonları artışını önlerken; kalp hastalığı depresyon gibi duygu bozukluklarına karşı da korunmanıza yardımcı olabilir.

boyle-anlarda-yemelisiniz--5871656

Kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız haftada en az iki kere yağlı balıklardan tüketmelisiniz. Siyah çay içmeniz stresli olaylardan da daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olabilir. İki ayrı grup üzerinde de yapılan bir çalışmada 6 hafta boyunca ilk gruba başka bir içecek, ikinci gruba ise günde 4 bardak çay içirilmiştir.

boyle-anlarda-yemelisiniz--5871657

6 hafta sonunda da iki grupta yerini alan insanlar karşılaştırıldığında da stresli durumlar söz konusu olduğunda çay içenlerin daha sakin hissettiği ve stresli durumlar sonrasında da stres hormonu kortizol düzeylerinin de düşük olduğu görülmektedir.Stres söz konusu olduğunda da kahve, kafein, stres hormonlarını da artırarak kan basıncını yükseltebilir.

boyle-anlarda-yemelisiniz--5871659

Beslenme uzmanları antep fıstığı, yanı sıra diğer fındık ve tohumlar, sağlıklı yağlar için de iyi kaynaklar olduğunu belirtti ve her gün bir avuç antep fıstığı, ceviz, badem gibi sağlıklı kuruyemişlerin tüketimi diyabet riskini azalttığını, kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğunu ve stresin de etkilerini azalttığını da vurgulamaktadır.

boyle-anlarda-yemelisiniz--5871652

Çıtır çiğ sebzeler ise tamamen mekanik bir şekilde stresi hafifletmeye yardımcı olabilir. Kereviz ya da havuç çene kaslarınızı çalıştırırken gerginliğinizi de azaltabilir.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

stresi sağlıklı besinler tüketerek azaltın, sağlıklı beslenme, stresi yenmenin yolları, stres neden olur, sağlıklı beslenme, stres nedir, stresle başa çıkmanın yolları, stres nedenleri, hangi besinlerden tüketilmeli, stresi yenmede sağlıklı beslenme