Soğuk Algınlığına Karşı Üç Etkili Bitkiler

Tansiyon yükseldikçe sinir yapıyorKışın yaklaşması ile birlikte ortaya çıkan en büyük sorunlar arasında yer alan soğuk algınlığına karşı bazı bitki çayları ile önlemler alınabilir. Özellikle soğuk algınlığına büyük etkileri bulunan bu bitkilerin bir çok sağlık açısından faydaları da bulunmaktadır.

Özellikle son dönemler de büyük bir ilgi gören bitki çaylarının sağlık konusunda önemli bir yeri bulunmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu listede yer alan üç bitki ile soğuk algınlığına karşı vücudunuzun direncini yükseltebilirsiniz. Üç silahşör olarak da adlandırabileceğimiz bu bitkiler ise ; Ekinezya, adaçayı ve Ihlamur olarak bilinmektedir.

Ekinezya ; Genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkili bir görevi olan ekinezya içerisinde ki özel mineraller sayesinde bağışıklık sistemi çok daha hızlı bir gelişim süreci içerisine girer. Ekinezya bitkisinin ayrıca uçuk virüsünün yok olmasında ve önlenmesinde de büyük bir önemi bulunmaktadır. Günlük olarak sıcak suda 15 dakika kaynatılmış kurutulmuş ekinezya ile soğuk algınlığına karşı önlem alabilirsiniz.

Adaçayı ; Hasta olduğumuz da annemizin ilk uzattığı bitki çayları arasında yer alan adaçayı mide ve bağırsak rahatsızlıklarından ağız ve boğaz enfeksiyonlarına kadar çeşitli rahatsızlıklara iyi gelen bir bitkidir. İçerisinde yer alan özel besin özleri sayesinde enfeksiyonların vücut içerisinde etkisini kaybetmesini sağlamaktadır. Soğuk algınlığı için önerilen bu bitki çayını günlük 2 ile 3 bardak tüketmeniz, kış aylarını daha sağlıklı geçirmenize fayda sağlayacaktır.

Ihlamur ; Belki de en çok tüketilen ve çocukluğumuzdan bu yana bizlere tavsiye edilen en önemli bitki olarak bilinmektedir. Ağacının yaymış olduğu güzel kokusu ile tanıdığımız ıhlamur, soğuk algınlığına karşı en etkili bitki olarak bilinmektedir. Öksürük ve akciğer enfeksiyonlarının temizlenmesinde büyük bir rol oynayan ıhlamur ile kış aylarında soğuk algınlığına karşı vücudunuzun savunmasını geliştirebilirsiniz.