Simit Kilo Aldırır mı?

Simit, kahvaltıda tüketilebildiği gibi günün herhangi bir saatinde atıştırmalık olarak da tercih edebildiğimiz lezzetli bir yiyecektir. Özellikle evde kahvaltı yapmaya vakti kalmayanların tercih ettiği simitin kilo konusu üzerindeki etkisi uzmanlar tarafından tartışılmaktadır. Bazı diyetisyenler üzerinde bulunan susamın sağlıklı yağlar içerdiği için diyet listelerine eklediği simit bir çok uzman tarafından kilo almaya neden olan besin olarak görülmektedir.

Bir simit yaklaşık 40gr’dır. Ancak yağlı bir tohum olan susam, simidin enerjisini artırır. Bir simit yaklaşık 4 dilim ekmeğe eş değerdir.Kalori değeri bakımından bakıldığında bir simitte yaklaşık 250-300 kcal enerji bulunur. Simidin enerjisinin bu denli yüksek olmasının sebeplerin başında dışında bulunan susam gelir. Çünkü simit zerindeki susamlarda ortalama 2 tatlı kaşığı kadar yağa denk gelen bir değer bulunmaktadır. Yani 1 simit yediğinizde içerisindeki karbonhidrata ek olarak 2 tatlı kaşığı yağ almış olursunuz. Bu açıdan bakıldığında simit pekte masum olmayan bir yiyecektir.Fakat tüketim miktarı ayarlanıp yanında sindirici besinler de tüketilirse kilo aldırıcı etkisi azalacaktır.

Örneğin çay yerine ayran ya da salata ile tüketilmesi simidi daha masum hale getirmektedir. Çünkü ayranda bol vitamin, salatada ise bol lif var. Proteinle birlikte tüketilen karbonhidratlar kan şekerini yavaş yavaş yükselttiği için daha uzun süreli tokluk sağlar ve hemen yağa dönüştürülmez.Ayrıca lifli gıdalarla tüketimi de sindirim işlemini kolaylaştıracağı için fazladan kilo alımının önüne geçebilir.

Simit konusunda vazgeçemeyenler, simitsiz duramam diyenler için simidi daha masum hale getiren öğün örnekleri tercih edilebilir. Örneğin; sabah kahvaltısında yarım simit, domates,salatalık, maydanoz ve bir ince dilim az yağlı beyaz peynir tercih edilebilir. Öğle menüsü olarak simit tüketmek isteyenlere; 1 adet simit, 1 kase yeşil salata ve 1 bardak ayran ile öğle menüsü oluşturulabilir. Metabolizmamız bu öğünlerde simidi tolere edebilir, fakat akşam yemeğinde protein ağırlıklı bir menü tercih edilmelidir. Sağlıklı beslenme süreçlerinde de ayda bir kaç defadan fazla simit tercih edilmemesi sağlıklı olacaktır.