Sarkık Kollar için Egzersizler

Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudumuzda birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişikliklerden biride vücudun hemen hemen tüm bölümünde olan sarkmalardır. Özellikle hareketsiz yaşama bağlı olarak gelişen vücut sarkmaları kişinin yaşamı boyunca fazla spor yapmaması ile de alakalı olmuştur. Sadece yaşa bağlı olarak gelişmeyen vücut sarkmaları aynı zamanda diyet yaparak kilo veren kişilerinde kabusu haline gelmiştir. Uzun süre diyet yapılması ve sonucunda belirli miktarda kiloların verilmesi vücutta birtakım sarkmaların oluşmasına neden olmuştur.

Diyet yapan kişilerin vücudunda oluşan sarkmaların en büyük nedeni ise diyet süresince kişilerin spor, egzersiz ve yürüyüş yapmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle diyet yapan kişilerin diyetini spor ile desteklemesi önemlidir. Diyet ile birlikte yapılan spor vücutta sıkılaşmaların olmasına neden olduğu için vücut sarkmalarının olmasını engellemiş ve daha fit bir vücuda sahip olmaya neden olmuştur. Vücutta sarkmaların en fazla görülen bölgelerden biride kolda oluşan sarkmalardır. Fakat bu kol sarkmalarını bazı egzersizler ile dengeleyerek sarkmaların oluşmasını önleyebilir ve kollarınızın daha sıkı olmasını sağlayabilirsiniz.

İşte evde uygulayabileceğiniz kol sarkmalarını engelleyecek basit egzersizler

1- Bildiğimiz şınav çeker gibi ayak parmak uçlarınızdan destek alarak ellerinizin üzerinde durun. Ve göğsünüzü yere yaklaştırın ve 30 saniye kadar böyle bekleyin. Bu pozisyonda kol sarkmalarına engel olurken aynı zamanda karın kaslarınızı sıkarak onları da çalıştırabilirsiniz.

2- Koltuk yada sandalyeye arkanıza alın. Arkanız dönük bir şekilde kenarlarından tutun ama oturmayın. Sandalyede oturur pozisyonda olsun bacaklarınız ve kalçanız. Bu şekilde sadece kollarınızdan destek alarak yere yaklaşıp yükselin. Bu hareketi arka arkaya yapabildiğiniz kadar gün içerisinde yapın.

3- Sağ kolunuzu boynunuzun arkasından geçirerek elinizi sol omzunuza değdirin. Sol elinizle sağ dirseğinizi desteklerken 30 saniye kadar bekleyin.  Daha sonra aynı hareketi diğer kolunuzla yapın.

4-  İki elinizin arasına aldığınız ağırlığı ensenize doğru kollarınızı geriye bükerek yaklaştırın. Hareketi yaparken derin nefes alın ve ellerinizin arkada 5 saniye kadar beklemesini sağlayın. Bu hareketi arka arkaya en az 15 defa tekrar edin.

5- İki elinize aynı ağırlıktaki dumbleları alarak ellerinizi aynı anda yana doğru düze bir şekilde açın ve tekrar aynı şekilde indirin. Bu şekilde aynı hareketi en az 15-20 sefer tekrar edin. Ellerinizi yana doğru açarken derin nefes almayı unutmayın.

6- Bir elinizde dumble varken diğer elinizi belinize koyun. Daha sonra dumble olan elinizi yukarı kaldırın ve arkadan ensenize kadar indirin ve kaldırın. Bu hareketi 15 sefer sağ kolunuza yaparken yine aynı şekilde 15 sefer sol kolunuza uygulayın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sarkık kollar, kol sarkması neden olur, kollar neden sarkar, kol sarkmasını nasıl engellenir, spor, kol sarkmaları için egzersizler, kol sarkmasını engelleyen egzersizler, kol sarkmasına engel egzersizler, kol sarkmaları nasıl geçer