Sağlıklı saçlar için ne yapılmalı?

Saçımızın sağlıksız ve mat bir görünüme sahip olması yada dökülmesi durumlarının pek çok nedenleri de bulunmaktadır. Çünkü parlak, canlı ve dökülmeyen saçlar, sağlıklı vücudunda da önemli bir işaretdir.  Her ay ortalama olarak 1 cm kadar uzamaktadır. Saç dökülmesi; mevsimsel, hormonsal, ilaç kullanımı, besinsel, genetik, stres ve bazı cilt hastalıkları gibi nedenlere bağlı olabilir.

Saçlı deri yapısına uygun ve kaliteli şampuanlar, bakım ve uygulama ürünleri ve şekillendiriciler kullanarak da saçları koruyabilirsiniz. Saç kremleri saçta ki statik elektriği azaltır, kuruluk gider, parlaklık ve esneklik sağlayabilir. Fakat saç kremleri daha çok saç uçlarına sürülmelidir. Saçlar ılık su ile yıkanmalıdır. Sıcak su, saçın doğal yağını ve doğal parlaklığını da azaltabilir. Saç dersini temiz tutarak saçın da yağlanmasını bakteri üretmesini engellemek gerekir. Saçları oldukça sıkı bir şekilde toplamak da saç tellerinin kopmasına neden olur ve dökülmeyi de arttırabilir.

sac

Bununla birlikte stresten uzak durmaya çalışmalısınız. Stresin sa köklerine olumsuz etkileri kesin olarak da kanıtlanmıştır. Bütün organlarda olduğu gibi saçlarda da olumsuz yönde ve büyük ölçüde etkisi bulunmaktadır. Saçların zayıflamasına ve dökülmesine neden olmaktadır. Saç sağlığımız gerekli olan vitamin, mineral ve diğer besin öğlerinden zengin bir beslenme şekline de bağlıdır. Her saç teli ise %80 oranında saç proteinleri %10 oranında su saça elastikiyet sağlayabilir. %6 oranında da yağlar ve lipitler saçların nem bariyerlerini sağlamaktadır %3 oranında saç rengi%1 minerallerden oluşmaktadır.  Saç teli üç farklı bölümden oluşmaktadır. Koruma kısmı en dıştaki kısımdır. Saçın düzgünlüğünü, parlaklığını sağlayabilir, işlenebilirliğini yani şekilde verilebilirliğini sağlayan katmandır. En önemli görevi de orta tabakayı çevresel hasarlardan korumaktır.

resim11

Aynı zamanda da orta tabaka ise nem ve pigmen tabakasıdır. Saçın rengini ve dokusunu belirlmektedir. Saçımızı boyadığımızda pigmentlere müdahale etmiş oluruz. Bu nedenle de tabakanın zayıflaması ve hasara uğraması halinde de saç kırılgan bir hale gelir ve yine saç gücünü elastikiyetini kaybedebilir. Saç için de hayatı bir önem taşımaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi menopoz döneminde görülmektedir ve daha fazla olmaktadır. Bunun sebebi ise vücutta erkekli hormonunun artmasında kaynaklanmaktadır. Saçtaki bu olumsuz etkiyi kontrollü bir hormon tedavisi ile etmek de mümkündür.

saglikli-saclar-icin-ne-yapmali

Özellikle de saçınız inceliyor ve aynı zamanda matlaşıyor ise kan değerlerinizde düşüklük yada anemi problemi yaşıyor olabilirsiniz. Düzenli olarak haftada en az 4 veya 5 kez elma yiyerek sağlıklı saçlara sahip olmak da bir o kadar mümkündür. Antioksidan bakımından da zengin elma hücre yenilenmesine de katkıda bulunurken hücreleri tahribata karşı da korumaktadır. Çörek otu yağı tüketmek, saçları güçlendirerek, nemlendirme yaparak saçlara doğal olan parlaklığı da sağlayabilir. Papatya saçın rengini bir veya iki ton açmak için yıllardan bu yana kullanımı sağlanmaktadır.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

sağlıklı saçlar için ne yapılmalı, sağlıklı saçlar, saç bakımı, sağlıklı saç bakımı nasıl olmalı, bakımlı saçlar, düzenli saç bakımı, saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler.