Sağlığınızı C Vitamini ile Koruyun

C vitamini günümüzde en popüler vitamindir. Bunun sebebi C vitamin hastalıklara karşı savaşmasıdır.  C vitamini anti-oksidan olarak, serbest radikallere karşı savaş verir. Bizi kanser ve kalp hastalıkları gibi ciddi hastalıklara karşı korumaktadır. C vitamini hava,su, ısı ve alkalilere karşı hassas ve dayanıksızdır. Gıdaları bu bakımdan koruyarak sahip oldukları C vitaminlerinden faydalanabiliriz.Sağlığınızı C Vitamini ile Koruyun

C  Vitaminin Görevleri

C vitaminin bir çok görevi vardır bunları listelemek istersek:

  • Böbreklerde salgılanan hormonların oluşturulması
  • Folik asit
  • Kolajen oluşumu,
  • Antikor yapımı
  • Büyüme, yara iyileşmesi ve doku hasar onarımı
  • Demir emilimi ve depolanması

 

C vitamini Eksikliği:  Günümüzde nadir olarak görülen iskorbüt hastalığı C vitamini eksikliği sonucunda oluşmaktadır.  Bu hastalığın tedavisi ihtiyaç duyulan vitaminin sağlanmasıyla tedavi edilmektedir. Uzun süreli hafif eksiklerde ise vücudun kanser ve kalp rahatsızlığına karşı korumasız  kalır, bunun için günlük almamız gereken C vitamini almamız gerekmektedir.

Domates, patates, pırasa, muz, tatlı patates, üzüm suyu, portakal, lahana, mango, Brüksel lahanası, Yeşil biber, siyah kuş üzümü ve karnabahar  C vitamini bakımından zengin besinlerdir.

C Vitamini Desteği

C vitamini bazı hastalıklarda daha hızlı gelişme sağlayabilmek için destek olarak verilir.

Enfeksiyon: Enfeksiyon sırasında C vitamini düzeyini düştüğü gözlemlenmiştir bu nedenle için  enfeksiyon halinde kişilere C vitamini desteği verilir. Yüksek C vitamini desteğinin enfeksiyonlara karşı koruma sağladığı da bilinmektedir.

Cerrahi Müdahale ve Kemik Kırılması:   C vitamini yaraları iyileştirmekle görevli olduğundan önemli bir ameliyat sonrasında yaraların daha çabuk ve sağlıklı iyileşmesi için C vitamini desteği sağlanır.  Kemiklerin kırılması durumlarında ise kaynamanın sağlıklı olabilmesi için C vitamini hayati önem taşımaktadır.

Anemi: C vitamini demirin emilimi ve depolanması depolanması görevlerinden biri olduğundan anemi hastalığının tedavisinde önemli bir yer tutar