Ramazan’da Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Sahur ile iftar saati arasında geçen oruç süresi içinde, tükürük akışı azalır ve ağız içerisinde asidik bir ortam oluşturmaktadır. Yemek yiyip içilmeyen bu süreç içerisinde, tükürüğün özellikle dil ve diş  yüzeylerini temizleme özelliği çok azalmaktadır. Bu yüzden de dil üzerinde ve dişler arasında biriken bakteriler, önce ağızda kötü koku, sonra da çürüğe yol açarak plakların oluşmasına neden olmaktadır.

İftar ve sahurda çay, kahve gibi kafein içerebilecek sıvı gıdalar vücutta daha fazla su kaybına yol açarak ağız kuruluğunu da beraberinde getirmektedir. Bu durumun ağızda ki asidik birikimi daha da hızlandırdığını ve bakterilere davetiye çıkardığını, bu içecekleri olabildiğince de az tüketerek su tüketimini arttırmak gerektiğini dile getiren uzmanlar pek çok kişiyi de bu konuda uyarmaktadır.

Sahurda tüketilen besinler ertesi günkü ağız florasını da direkt olarak etkilediğini söyleyen uzmanlar, şekerli, yağlı,  baharatlı besinlerin sindirilmesi güç yiyecekler olduğu için sindirim sisteminde biriken gazlı ya da dil arkasında üreyebilecek olan bakteriler yüzünden bu yiyecekler ağız kokusunu artırabilir. Özellikle de sahurda bu yiyeceklerden de kaçınmak önleyici bir etki yaratabilir.

Bunların da yerine zengin elma, brokoli, elma, domates, portakal, marul, pırasa, havuç gibi yiyeceklerin de tüketimi, sindirimlerinin kolay olması ve ağız içerisinde kalıntılar bırakmamaları sebebi ile birlikte ağız kokusundan korunmada oldukça etkilidir.  Ayrıca yemekte limon suyu içilmesi de ağız kokusuna karşı faydalı olabilecek yöntemler arasında yerini almaktadır. Lokmaların iyi çiğnenmesinin de tükürük salgılanmasını artıracağını ve besinlerin de sindirimlerinin kolaylaşacağını dile getiren ünlüler, bu sayede salgılanmasını da artıracağını ve besinlerin de sindirimlerinin kolaylaşmasına da yardımcı olabilir. Bu sayede ağızda bakteriye  yol açacak birikimlerin de önleneceğini de ifade etmektedir.

Rmazanda ağız hijyenine dikkat edilmez ise çürüklerin dahi artacağını söyleyen uzmanlar, oruçluyken de diş fırçalamanın macun ve su yutulmadığı sürece bir sakıncası olmadığını din adamları tarafından da sürekli olarak açıklanmıştır. Macunun kaçması sonucunda orucun bozulacağını düşünen kimseler ise macunsuz sadece fırça yardımı ile dişlerinin temizliğini yapabilirler.

Sadece diş değil aynı zamanda da dil ve dilin üstü ile yanakların iç yüzeyinin 2’şer dakika fırçalanmasını diş ipi ve antibakteriyel gargara ile kullanılması önerilmektedir. Bununla birlikte bir diş hekimi kontrolü altında olmanızda da fayda var diyebiliriz.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ramazanda ağız kokusu nasıl önlenir, ağız kokusunu önlemenin yolları, ramazanda ağız kokusu neden olur, ağız kokusunun zararları, ağız kokusu nasıl giderilir, ağız kokusunu gidermenin yolu, ağız kokusunu gidermenin 10 basit yolu, kötü ağız kokusu, ağız kokusu nedenler, ağız kokusu tedavisi, ağız kokusu neden olur, ağız kokusu için bitkisel çözüm, ağız kokusu mide, ağız kokusu nasıl önlenir, bademcik ağız kokusu, çocuklarda ağız kokusu, ağız kokusu giderici, ağız kokusu sebepleri