ÖKSÜRÜK VE BALGAMA BİTKİSEL TEDAVİ

Havalar gittikçe soğuyor, soğuk algınlığı da peşimizde geziyor. Malumunuz kış ayları öksürükte peşimizi bırakmaz özellikle çocukların. Hele bazen bu öksürük balgamlı olabiliyor ki o kadar zor. Hem toplum içinde zor durumda kalıyor hem de boğazımız tahriş oluyor.

Bu gönderimiz de sizlere öksürüğe ve balgama karşı uygulayabileceğiz bir takım bitkisel tedavi yöntemleri önereceğiz.

1- Elma çayı

Elmanın çok fazla şifası mucizesi vardır. Bunlardan sadece bir tanesi öksürüğe ve balgama iyi gelmesidir.

Elma çayını kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Tarifini sizlerle paylaşacağım.

Şöyle ki, 1 litre suyun içine 1 adet kabuğu ile dilimlediğiniz veyahut rendelediğiniz elmayı atın. Kaynatın. Kaynadıktan sonra süzün ve sıcak tüketin. Tadı güzel olacaktır, eminim.

Dilerseniz çayın içerisine bir miktar tarçın, zencefil ve karanfil atın.

Bu çay ile göğsünüz hem yumuşar hem de balgam söktürür.

 

2-Havuç çayı

Havuç içerisinde bulundurduğu A, C ve B vitaminleri ve vücudu hastalıklara karşı savunan antioksidanları ile soğuk algınlığı, öksürük ve balgama birebirdir.

Bu çayı kendiniz kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Tarifi ise şöyle:

Yarım kilo havucu rendeleyin. Su dolu tencerede güzelce haşlayın. Daha sonra içerisinde 4 yemek kaşığı bal ekleyin. Çayınız hazır olacaktır. Günde dört defa içebilirsiniz.

Soğuk aylarda sağlımıza daha çok dikkat etmeliyiz. Çünkü soğuk aylarda bağışıklık sistemimiz yavaşlar ve daha kolay hasta oluruz. Bu yüzden daima bağışıklık sisteminizi güçlendirici yiyecekler yemelisiniz. Günlük hayatınızı sekteye uğratmamak ve sağlıklı yaşamak için bu oldukça gereklidir.

Sağlıklı günler dileriz.