Nedir Bu Domates?

Sofralarımızın vazgeçilmezi domates… Öyle faydalı ve kullanışlı bir sebzedir ki yemeklerde, salatalarda, turşularda, konservelerde, salçalarda… Hayatımızın her alanında. Barındırdığı asit işlevi sayesinde yemek ve sofraların dışında cilt bakım ürünü olarak da kullanılabilir, mesela sivilceleri kurutmada bire birdir. Domatesin kendi popülerliği ve mucizesi dışında suyunun, yaprağının ve daha birçok parçasının yararları da bilinen bir gerçektir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu domates suyunun deva olduğu hastalıkları şöyle sıralıyor. Kalp büyümesine karşı, iyi huylu prostat büyümesine bağlı idrar yapma zorluğu çekenler, prostat içi iltihaplanmada, göz tansiyonu olanlar, ileri yaşlarda görülen makula dejenerasyonu hastalığında taze sıkılmış domates suyu içilmesini öneriyor. Domatesin 10 tane yenmesinin elbette mümkün olmadığını, ancak 1 bardak domates suyunun 10 domatesin besin değerin eş olduğunu vurguluyor. Domates ve suyu bu kadar marifetliyken gelin bir de yaprağının marifetlerini inceleyelim…

Domates Yaprağının Yaraları

Domates yaprağının faydaları bazı çalışmalarca da ortaya konmuştur. İlk olarak mutfakta sıcağın ve yemek kokusundan dolayı ortaya çıkan karıncaları kimyasal ilaçlarla öldürsek de bir şekilde gözden kaçanlar olacaktır. Bu tür durumlardan, ardı arkası kesilmeyen karıncalardan şikâyetçiyseniz fakat öldürmeye de kıyamıyorsanız ama karıncalardan nasıl kurtulunur diye düşünüyorsanız domates yaprağı ve domatesin çitili denilen körpe dallar tam bir karınca düşmanı! Karıncaların çıktığı alana domates yaprağını koyduğunuzda karıncalar keskin kokusundan dolayı uzaklaşacak ve gelmeyecektir. Domates yaprağı aynı zamanda yemeklere koku vermek için de kullanılabiliyor.