Meme Kanserini Ne Tetikliyor?

Otoyola veya caddeye kısa mesafede yaşayanlarda araçların egzozlarına bağlı kalarak meme kanseri oluşma riskinin yükseldiği görülüyor. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu “30’lardan sonra anne olma meme kanseri oluşma riski 4 kat artıyor” dile getiriyor. Meme kanseri riskini yükselttiği görülen faktörler ile ilgili şu bilgilerden bahsetti. Meme kanseri, yaşantımızda kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olmaya başlamıştır. Ve bu tekrar gösteren artış giderek artmaktadır. Tanı metotlarının günümüzde artış göstermesi ile hastalığı erken dönemde yakalanması mümkün hale gelmektedir. Meme kanserinden ölenler tüm kanser ölümlerinin %6’sını oluşturmaktadır. Dünyada her yıl 10 milyon kanser olgusunun varlığı bilinmektedir. Bu hastaların 1 milyonu meme kanserinden olmaktadır.

meme-kanseri

İnsanlarda meme kanserinin sebebi bilinmemektedir. Meme kanseri ile ilişkin olarak kalıtım, menstruasyonlar, evlilik, doğumlar, emzirme, doğum kontrol ilaçları kullanımı, iyi huylu bazı meme hastalıkları, hormonal, iatrojenik ve immünolojik gibi durumlar karşımıza çıkmaktadır. Hiçbir durumun tek başına büyük önemi yoktur. Ailede meme kanseri var ise kontrollerinizi ihmal etmeninizi öneriyoruz. Ailenizde özellikle yakın akrabalarınızda meme kanseri oluşmuş ise mutlaka uzman doktor tarafından kontrolden geçilmeniz gerekmektedir. Her yılda bir kez yapılan doktor kontrolleri ile hastalığı erken evrede teşhis edebilir ve gereken önlemi alabilirsiniz. Gençken bilinçsizce kullandığınız ilaçlar da meme kanserine sebep olabilir. Meme kanseri görülme riskine karşı her kadın doğum kontrol haplarını doktor muayenesinde kullanması gerekmektedir. Bilinçsizce doğum kontrol hapı kullanımının önüne geçilmesi gerekir.

doğum-kontrol-hapları

Hava kirliliği, otomobil egzozları, sigara dumanı ve ızgara yiyeceklerde bulunan kanserojen bir etkiye sahip Polisikli aromatik hidrokarbonların (PAH), hem kadınlarda hem erkeklerde kansere yakalanma seviyesini artırdığı sonucu görülmüştür. Elma, armut, muz, yeşil mercimek, nohut, ceviz ve üzüm gibi lifli besinlerin yenilmesi meme kanserine karşı doğal bir kalkan görevi görmektedir. A vitamini tüketiminin meme kanserine karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Alkol tüketiminin meme kanseri riskini artırdığı bilinmektedir. Günlük 13 gram alkol tüketen kadınlarda meme kanseri riski 1.5 kat fazla görülmektedir.

lifli-gidalar

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

meme kanseri, meme kanseri belirtileri, kanseri önlemede yardımcı olan besinler, memede kanser belirtileri, kanser belirtileri nasıl başlar, meme kanserini ne tetikler