Kızamık Nedir?

İlkbaharda ve kışın son döneminde ortaya çıkan, virüsün neden olduğu, ateş ve deride döküntülerle kendini gösteren, bir tür hastalıktır. Kızamık, solunum yoluyla ve hasta ile doğrudan temas sonucu bulaşan, bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcı olması nedeniyle çok hızla yayılan kızamık dikkat edilmesi gereken hatsalıklardan bir tanesidir. Kızamık, hamilelerde, bebeklerde tehlikelidir. Ayrıca bu hastalık, ölüme bile sebep olabilir. Aşının kullanılmadığı bölgelerde de ise salgın çok fazla görülebilir.

Kızamık Nasıl Bulaşır?

Kızamığa neden olan mikrop, hastanın ağız ve burun boşluğuna yerleşir. Yerleştikten sonra bir hafta içinde, hastalık bulaşabilir. Bu süre, döküntünün başlamadan önce ve başladıktan sonraki dönemidir. Genellikle 3-10 yaşları arasında görülmektedir. Bununla birlikte yetişkinlerde de görülebilmekte ve çocuklara oranla daha ağır seyretmektedir. Bulaşma yolu, konuşma, hapşırma ya da öksürme ile tükürük damlacıklarının yayılması ile olur. Kızamık virüsü, havada iki saat kadar canlı kalır. Çocukluk dönemi hastalığı olarak bilinse de, bu dönemde hastalığa yakalanmamış erişkinlerde de ortaya çıkabilir. Hastalık görüldüğünde, vücut bu mikroba karşı bağışıklık kazandığından, tekrarlamaz.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Vücuda mikrop bulaştıktan sonra, 10. günde döküntü öncesi dönemin bulguları ortaya çıkar ve en fazla 3 gün sürer. Hastanın ateşi yükselir, titreme vardır ve ağzının içinde küçük, beyaz lekeler ortaya çıkar. Öksürük kuru ve inatçıdır ve yine bu dönemde ortaya çıkar. Gözler kızarmıştır ve ışıktan rahatsız olur. Bir süre sonra bu lekeler (döküntüler) yüz ve boyuna, oradan da göğse, kollara, karına ve bacaklara kadar yayılır. Bu durum 4-5 gün kadar devam eder. Daha sonra belirtiler ve lekeler oluştukları sıra ile kaybolmaya başlar ve kızamık hastalığı etkisini yitirmeye başlar.

Kızamık Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın tedavi sürece genelde aile tarafından gerçekleştirilir.Kızamık adına üretilen ya da kesin sonuca ulaştıran bir ilaç tedavisi henüz yoktur ancak ateş düşürücü ve sakinleştiriciler doktorlar tarafından verilir. Evde hastanın bulunduğu oda ısısı 20 derece üzerinde ya da altında olmamalıdır.Ilık bir bezle hastaya tedavi uygulanabilir.Beslenme ve sıvı tüketilmesi çok önemlidir.Sindirimin kolay olması için sıvı tüketimi gün içerisinde arttırılmalıdır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kızamık, kızamık nedir, kızamık bulaşıcı mı, kızamık tedavisi, kızamık nasıl geçer, kızamık tedavi yöntemleri, kızamık kimlerde görülür, bulaşıcı hastalıklar