Kilonun 6’nı Üstüne Getirin! Formda Kalmak İçin 6 Madde

  1. Güne 1 su bardağı ılık su ve 1 su bardağı oda sıcaklığında su içerek başlayın. Gece sizinle birlikte uyuyan metabolizmanız su ile canlansın!
  2. Kahvaltısız güne hayır! Kahvaltı yapmadan kilo verilir diye bir efsane dolaşır her yerde. Fakat kahvaltı, gece boyunca aç kalmış bedenimizi uyandırmak ve açlıktan tökezleyen metabolizmamızı hızlandırmak için biçilmiş kaftandır. Birkaç dilim peynir, tam buğday unundan ekmek ve bol salata ilaveli bir kahvaltı sofrası daha zinde hissetmenize yardımcı olacaktır.
  3. Öğün atlamak… Metabolizmayı yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda kan şekerinin düşmesine neden olarak açlık hissi yaratır. Bir sonraki öğünde aşırı dolu bir mideyle sofradan kalkmanıza da vesile olur. Dolayısıyla öğün atlamamaya ve 4 saatten daha uzun süre aç kalmamaya özen göstermelisiniz.
  4. Susamayı beklemeden az az su tüketmelisiniz. Özellikle yazın su tüketiminizi arttırmalısınız. Zayıflama döneminde de su tüketimi çok önemlidir. Günde 2-3 litre su için.
  5. Light ürünler doğal versiyonlarına göre daha az enerji içerir evet, fakat bu tür yiyeceklerin ve içeceklerin bir sonraki öğünde tüketilen besin miktarını artırdığına dair veriler de mevcuttur.
  6. Büyük yanlışlardan, sık hatalardan birisi de küçük sandığımız o büyük atıştırmalardır. Çeşidin bol olması, atıştırma arzusunu daha da uyarır. “3-5 taneden ne olacak sanki!” dememelisiniz. Yapılan bazı araştırmalarda, bir lokmalık atıştırmaların günlük enerji alımını yüzde 5 ila 10 ölçüsünde çoğalttığı gösterilmiştir. Bu da az değil elbet ve tamamen sizin elinizde. Atıştırma bir öğün değildir, tamamen anlık arzularınız yüzünden, diyetinizi de sağlığınızı da bozmamanızı tavsiye ediyoruz.