Kabızlık İçin En İyi 7 Bitkisel Çay

Kabızlık için, piyasada bulunan bazı müshil ilaçlarından daha nazik olabilecek çok çeşitli bitkisel çay türü vardır.

 

 

Kabızlık Nedir?

Kabızlık, bağırsağı harekete geçirmenin zor, acı verici ya da nadiren görülen nispeten yaygın bir gastrointestinal durumdur. Genellikle, bir kişinin tek bir haftada üçten az bağırsak hareketine sahip olması kabızlık olarak kabul edilir. Kabızlığın, sağlıksız beslenmesi, bazı ilaçların yan etkileri, aşırı stres gibi nedenleri olabilir. Kabızlığın uzun süresinin bazı yan etkileri olacağı için mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Eğer çok sık kabız oluyorsanız doktora gitmenizde de fayda var.

Piyasa da müshil ilacı olarak bulabileceğiniz bir sürü ilaç vardır ama bu bazı ilaçların yan etkileri biraz kötüdür. Bağırsaklardaki yararlı bakterileri öldürebilir, bağırsak dengesizliğine sebep olabilir. Aşırı ishale ve kanamalı ishale neden olabilir. Bu neden kabız olduğunuz bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Biraz daha az yan etkisi olan bitki çayları, haplara göre tercih sebebi olabilir.

Kabızlık İçin Bitkisel Çay

Kabızlık için en çok önerilen bitki çayları şunlardır

Nane çayı

Yeşil çay

Senna çayı

Meyan kökü çayı

Dulavratotu çayı

Karahindiba çayı

Açı çehre

Bitki çaylarının tek tek özelliklerine bakacak olursak;

Karahindiba çayı

Karahindiba çayının faydalarından biri, diüretik olarak işlevidir; Boşaltım ve üriner sisteme daha fazla su vererek, şişkinlik, kramp ve kabızlığı gidermek için hafif bir müshil olarak da kullanılabilir.

Dulavratotu çayı

Midede enfeksiyon ve enflamasyonla mücadele kabiliyeti ile ünlü olan bu çay, kabızlığın semptomlarını ve rahatsızlığını azaltmak için doğal bir seçenektir.

Senna Çayı

Senna’da bulunan glikozitler, bağırsaklarınızı gevşetmeye ve bağırsaklardaki tıkanmayı ayırmaya yardımcı olan güçlü müshil özelliklerine sahip oldukları ve bu şekilde hızlı bir rahatlama sağlayabileceği bilinmektedir.

Meyan Kökü Çay

Meyan kökü güçlü bir anti-inflaumar olduğu için bağırsak iltihaplanmasını ve gıdaların geçisini yavaşlatabilir ve böylelikle-le boşaltım sürecini azaltabilir.

Nane çayı

Bu çay, sindirimi uyarır ve yüksek lifli yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olan ve peristaltik hareketin midenizde normalde olmasını sağlayan sindirim sıvılarının serbest bırakılmasını sağlar.

Yeşil çay

Bu çaydaki aktif maddeler, uyarabilir ve kabızlığın semptomlarını hafifleten iltihaplanmayı önleyebilir.

Acı çehre çayı

İçerisindeki bulunan maddeler sayesinde sindirim sistemini çalıştırır ve 3 saat içerisinde kabızlıktan kurtulmanızı sağlayabilir.