Güneş Çarpmasına Karşı Dikkatli Olun

Yaz aylarının gelmesiyle plajlarda pek tabii güneş altına geçirilen zaman da arttı. Ancak güneş çarpmalarına karşın kendinizi korumayı ve güneş çarpması durumunda neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Aşırı sıcaklarda karşılaşacağınız üç tür durum vardır; Sıcak krampları, sıcağa bağlı halsizlik ve sıcak çarpması.

Sıcak Krampları  güneş çarpması

Uzun süreli ve aşırı terlemeye bağlı olarak vücudun çok fazla sodyum klorür kaybetmesi bazen sara nöbetini andıran yaygın kasılmalara ve çok ağrılı kramplara yol açar. Krampların öncesinde ya da yanı sıra hastada solgunluk, şiddetli susama,bulantı, baş dönmesi,nabız hızlanma gibi belirtiler görülür; ateşi normal ya da hafif yükselmiştir. Tedavi için hasta serin bir yerde tam dinlenmeye alınır ve yeterli miktarda tuz alması sağlanır. Soğuk ama buzlu olmayan bir litre suya bir kaşık tuz ekleyerek hazırlanan sodyum klorür çözeltisi hastayı rahatlatır.

Uzun süre sıcakta kalan ve çok terleyen insanlar korunma amacıyla bu haplardan almalı daha çok yeşil sebze ve meyve yemeye özen göstermelidir.

Sıcağa Bağlı Halsizlik

Aşırı sıcak ortamlarda derideki damarlar önemli ölçüde genişler ve kan basıncı düşer. düşük tansiyon beyne giden kan miktarının azalmasına hastanın bayılmasına yol açar.

Başlıca belirtileri;

  • Soluk, yapışkan deri
  • Sık ve hafif nabız
  • Göz bebeklerinde genleşme
  • Bulantı ve kusma

Hasta serin ve iyi havalanan bir yere alınarak ayakları yüksekte kalmak üzere yatırılmalıdır. Sıkı giysileri gevşetilmelidir.  Hasta su içebiliyorsa sodyum klorür eriği verilir.

Koyu ve çok şekerli soğuk kahve de iyi sonuç verebilir. Hasta içebilecek duruma gelir gelmez kahve yudum yudum verilir.

Sıcak Çarpması:

Sıcak çarpması acil girişimi gerektiren ağır bir durumdur. Bu nedenle hastanın ilk yardımın ardından hemen bir hastaneye götürülmesi gerekir. Duruma göre güneş çarpması olarak da tanımlanan bu yüksek ateş sendromun terleme mekanizmasının yetersizliği  ve terin buharlaşamaması yüzünden vücuttan yeterince ısı atılamaması durumudur.

Yardıma gelenler hastayı kendinden geçmiş bulurlar. Derisi çok kuru ve sıcaktır. Nabız dolgun ve sıktır ama zamanla solunumla birlikte yavaşlar. Gözbebekleri genişlemiştir. Hastanın vücudundan garip bir koku gelir. Ateşi 44 derece kadar çıkabilir. Bu durumda hastanın ateş ne pahasına olursa olsun 39 derece indirilmelidir. Hasta soğuk suya hatta varsa buzlu suya sokulmalıdır. Ancak böyle beyin dokusunun ateşten etkilenmesi engellenebilir. Hasta ince ıslak bir çarşafla sarılararak yatırılmalı en kısa zamanda hastaneye götürülmelidir.