Formda Bir Bayram İçin Öneriler

fft68_mf86903Ramazan ayının sonuna geldiğimiz günlerde, hepimiz de bir bayram telaşı mevcut. Bunlar arasında yer alan yapılan yemek hazırlıkları ve kıyafet hazırlıkları ile insanlar bayram tadında güzel mutluluklara şahit olabiliyorlar. Ama ramazan ayı boyunca korunan kilolar belki de bayramla birlikte hem de beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi ile fazla kilo olarak bize geri dönecek bunun için bazı önlemler almamız lazım ve bizde sizin için kısa besin önerileri ile bayramda da form da kalmanın yollarını anlatmak istedik;

Bayramda misafirlerinize ikram etmek için aldığınız çikolata tatlı ve baklavaları mümkün olduğunca gözünüzün önünden kaldırmaya çalışın. Oldu da bu tip besinleri tüketme eğilimi içerisine girdiyseniz ölçülü olmakta fayda vardır. Bu tatlı tüketimi ya sütlü tatlı ya da 2 dilim baklava ölçüsünü geçmemelidir. Hem öğle hem de akşam öğünlerinde asla tatlı tüketilmemelidir. Tatlı yerken ya yanında açık çay veya su gibi sıvılar olmalıdır. Tüketilen tatlı yavaş yavaş tüketilmelidir.

Tatlı tabağınızı paylaşın;  mümkün olunduğunca yağda kızarmış şerbetli tatlılardan özellikle yaz aylarına gelen bu bayram tatillerinde kaçının. Ortaya aldığınız farklı tatlı tabağını paylaşarak ve sadece tadına bakacak şekilde 1-2 seferlik küçük lokmalarla almanız daha doğru olacaktır. Daha çok sütlü tatlılar tercih edilmelidir ve bunun için de en uygun saat dilimi 15.00 ile 17.00 arası olmalıdır.

Uyanır uyanmaz ve yatmadan önce mutlaka 2’şer bardak su için. Sıvı alımına katkı sağlayan bir diğer yiyecek ise ayrandır ve maden suyu ile birlikte tükettiğinizde sindiriminize yardımcı olacaktır. Her öğüne salata ekleyin ve mümkünse bayramda tatile gidecekler özellikle kahvaltılardan önce yürüyüş yapmayı denesin.