Doğumsal Kalça Çıkığı Nedir?

Her 250 doğumda bir görülen bebek hastalıklarından biride doğumsal kalça çıkığıdır. Genellikle ihmal edilen ve önemsenmeme durumunda ciddi sakatlıkların oluşabileceği doğumsal kalça çıkıklığı, bu nedenle yeni doğan her bebekte mutlaka kontrolü ve muayenesi yapılması gereken bir hastalıktır. Kalça çıkıklığı, yeni doğan çocuklarda üst bacak kemiğinin başı ile kalça eklemi arasında oluşan uyumsuzluğa ve şekil bozukluğuna denilmektedir. Doğuştan kalça çıkığı, çocuklarda sık görülen, erken anlaşılıp tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklara yol açabilen bir sorundur.

Doğumsal Kalça Çıkığı Neden Oluşur?

Uyluk kemiği başının kalça eklemindeki yuvasından çıkmasına kalça çıkığı denir. Yetişkinlerde çok ciddi zedelenmeler ile görülebilen kalça çıkığının en genel şekli doğumsal kalça çıkığıdır. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan kalça çıkığı özellikle;

– Anne hormonlarının çocuk kalça kemiğinde gevşeklik yapması,

– Anne karnında ki kötü duruşlar,

– Çok sıkı kundaklama,

– Genetik faktörler doğumsal kalça çıkığının başlıca nedenlerinden birkaçıdır.

Bunun dışında kendi içerisinde derecelenen kalça çıkığı; tam kalça çıkığı, yarı çıkık kalça, çıkabilir kalça olmak üzere 3 grupta incelenebilmektedir. Ancak belirli testlerin yapılması ve kalça ultrsasonografi’nin yapılmasından sonra uzman bir doktor tarafından teşhis konulabilmektedir.

Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gerekli testlerin ve tanının uzman bir doktor tarafından konulmasından sonra, kalçadaki sorunların büyük bir kısmı Pavlik Bandajı ile tedavi edilebilmektedir. Bu bandaj bebeğinizin dizlerini birbirinden ayırarak karnına doğru çekilmesini sağlar. Bu bandaj ile tedavi edilen bebeğiniz her hafta doktorunuz tarafından kontrol edilecek ve uyluk kemiğinin kalça eklemi içerisine yerleşip yerleşmediği gözlenecektir ve eğer yerleşmişse bu bandaj gece gündüz 2-3 ay kadar kullanılacaktır.

Bunun dışında kalça çıkığı olan her yirmi bebekten birinde tedavi için bandaj yeterli olmayabilir. Bu durumda ise bebeğinize alçı uygulaması ve bacakların askıya alınması gerekli olabilir. Bazen de kalça çıkığının tedavisi için ameliyat gerekebilir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kalça çıkığı, doğumsal kalça çıkığı, doğumsal kalça çıkığı nedir, doğumsal kalça çıkığı nasıl geçer, doğumsal kalça çıkığı belirtileri, doğumsal kalça çıkığı neden olur, doğumsal kalça çıkığı nasıl geçer, doğumsal kalça çıkığı kimlerde görülür, çocuk hastalıkları, bebek hastalıkları, yeni doğan hastalıkları, doğuştan kalça çıkığı, gebelikte kalça çıkıklığı, kalça çıkıklığı nasıl olur, kalça çıkığı tedavi yöntemleri, kalça çıkıklığı ameliyatı, pavlik bandaj, pavlik bandaj nedir