Diyete Başlamadan Önce: Siz ve Diyet

200430727-001Herhangi bir işe başlamadan, onunla ilgili hazırlık yapılmalıdır. Diyette de durum böyledir. Vücudun temel ayarlarına dönmesi ve belli bir düzene girmesi gereklidir. Diyet vücudun, organların normalde olması gerektiği gibi çalışmasına olanak sağlayacak sistemin oturmasını sağlamalıdır. Programda belirli yiyeceklere ve besinlere odaklanıp çalışmak, vücudun hormonlara yaptırmak istediği şeyleri yapmasına olanak sağlar. Vücudu tok hissettirecek yiyecekler tüketilmelidir ki açlık hissi nedeniyle her besin istenmesin. Yağ depolamak yerine yağ yakmayı kolaylaştırıcı besinler tüketilmelidir.

“Kilo vermenin tek yolu mükemmel beslenmedir” mantığı yanlıştır. Diyet uygulamalarının başarısız sonuçlarının nedenidir bu bakış açısı. Atıştırmalar, açlığı bastırır ve diyetlerin bozulması konusunda sizi yanlış yollardan uzak tutar.

Kilo vermede deneme yanılma metodu söz konusudur. Kilo verme işi kontrol altına alınabilir bir süreçtir. Öncelikle vücudun tanımlanması gereklidir ki sorunların çözülmesinde gidilecek yol belirlenebilsin. Böylelikle sorun yarı yarıya çözülmüş olacaktır. Yiyecek alışkanlıkları herkeste farklıdır. Ancak yemek yeme konusunda bir çok alternatif söz konusudur. Gıda sektöründe kazanç olan bu konu, bizler için hiç de öyle değildir. Vücudu programlayabilmek için yemekle ilgili düşüncelerden uzaklaşmak gereklidir. Yemek alışkanlığı belli bir düzene bindiğinde, yiyecek açısından bize sunulan bir çok seçenek de ortadan kalkmış olacaktır. Bu da gün boyu yenen yiyecekleri kontrol altına almanıza neden olur.

Yaptığınız yemeklerin hızlı ve kolay olması da beslenmenin otomatik hale gelmesi konusunda size yardımcı olacaktır. Beslenme tok kalmayla alakalıdır, sadece kalori önemli değildir. Kendinizi tok hissettirecek yiyecekler yemelisiniz. Vücudun, beyninizin doyduğunuz anda size sinyal vermesi ve bunu anlayabilmeniz çok önemlidir.

Diyetinizin başarılı olması için irade gücünüz değil, vücut kimyanız önemlidir.