Diyabetliler için Birlikte Yenebilecek Besinler

Diyabetli kişiler çoğunluk ile savaş halindedirler. Diyabet tanısı konulmadan önce de belki da ağzına götürmediği yiyecekler şimdiler ise birinci sırada yer alabilecek seçenekler arasında oldular.

Yasaklar çoğu kişi de olduğu gibi en dikkat çekici ve bir o kadar cezbedicidir Sıradan hayatlarınızda belki de dikkatinizi çekmemiş olanlar dahi bir anda da odak noktası haline gelmektedir. Beynin de ki bütün nöronlar inat ile onu düşünmen için sinyal göndermektedirler. Algıda da seçicilik tam da bu evrende devreye girerek çevrenizde ki hemen her şey silinmektedir.

Diyabetli olan kişiler bu duydu durumu ile çoğunluk ile savaş halindedirler. Diyabet tanısı konulmadan önce de belki de ağzına götürmediği yiyecekler şimdi baş tacı oldular. Yasaklarında çekiciliği ise yıkıldıktan sonra kaybolmaktadır.

diyabetliler-icin-birlikte-yenmemesi-gereken-besinler

1- Fıstık ezmesi ve havuç

Diyabet hastaları için yasaklılarının başını çeken havuç. Oysa ki havuç sadece karbonhidrat içermemektedir. Aynı zamanda da A vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve folat, lif açısından da zengindir. Tabi ki oturup bir kilo havuç tüketin denmemektedir. Ancak bir porsiyon havucu fıstık ezmesi ( şekersiz ve ev yapımı) gibi proteinden zengin bir besin ile birlikte tutarsanız, sindirim süreci yavaşlar ve bu sayede de kan şekerini çabuk yükseltmez son olarak da bir orta havuç yaklaşık olarak 30 kaloridir.

16876

2- Elma ve humus

Ortadoğu mezesi olan humusun ana malzemeleri nohut ve tahindir. ( Mümkün olursa ev yapımı olan tercih edin veya evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.) Bu nedenle doymamış olan yağ asitlerini ve liften zengindir. Lİf önemli bir besin öğesidir. Diyabetli kişiler için daha önemlidir. Kan şekerinin yükselme hızını yavaşlatmaktadır. Doygunluk hissini artırır ve kilo kontrolü sağlamaktadır. Elma ile birlikte tüketildiğinde hem doygunluk hissini artırır hem de inanılmaz lezzetli bir hale gelmektedir. 1 teni topu kadar büyüklüğünde elma ve 2 yemek kaşığı humus farklı ve lezzetli bir ara öğün olacaktır.

dreamstime_m

3- Yarım yağlı yoğurt ve armut

Yaz aylarının en sevilenlerinden biri olan armut, küçük bir armut ( tenis topu büyüklüğünde) 4 gram lif ve 15 ile 10 gram karbonhidrat içermektedir. C vitamini açısından da zengin olması immün sistemi desteklemektedir. Su oranı da yüksek bir besindir. Yarım yağlı yoğurt tam yağlı yoğurda göre ise protein ve kalsiyum açısından da zengin karbonhidrat açısından da fakirdir.

61624734diyabet

4- Izgara, vişne marul ve somondan oluşan wrap

Karbonhidrat oranı düşük bir wrap yemek istiyorsanız marul doğru seçenekler arasında yer almaktadır. Vişne, folik asit, C vitamini, postasyum ve lif bakımından da bir hayli zengindir. 1 porsiyon vişne yaklaşık olarak 56 kaloridir. Diyabet için de en iyi 5 besin arasında da yer alan somon, protein ve omega-3 açısından da zengindir. Vahşi somınu tercih edin çiftlik somonunu değil.

Bu gibi besini kombin ederek de hem lezzetli bir ana öğün hazırlarsın hem de kan şekerini yavaş bir şekilde yükselir. Ek olarak da kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz.

şeker-hastalığında-meyve-tüketimi

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

diyabetliler için birlikte yenebilecek besinler, diyabet beslenme, diyabet hastaları nasıl beslenmeli, sağlıklı beslenme, diyabetli hamilelere beslenme formülü, sağlıklı beslenme, diyabetli beslenmesi, diyabet hastaları nasıl beslenmeli, diyabet nedir, diyabet beslenme, diyabet belirtileri, diyabet hastalığı