D Vitamini Yararları ve Nerelerde Kullanılır

D vitamini yağda erir, emilimi için  yağa ve safraya ihtiyacı vardır.  Güneş ışınları sayesinde deri altında bulunan kolesterol depolarından üretilir. D2 ve D3 olmak üzere iki çeşidi bulunur. Bu vitamin özellikle bebekler ve çocuklar için çok önemlidirler.  Peki bu vitamininin vücutta aldığı görevler nelerdir, hangi besinlerde bulunur ve eksikliği halinde ne gibi problemler oluşur?d-vitamininin-gorevleri/

D Vitamininin Görevleri

Kalsiyum metabolizmasının denetlenmesinde ve düzenlenmesinde görev alır. Kemiklere kalsiyum ve fosfor taşınmasında ve kemiklerde kalsiyum depolanmasında önemli bir işlevi vardır. Bağırsaklarda kalsiyum ve fosfor emilimini hızlandırır.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği özellikle bebekler ve çocuklar için oldukça ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu eksiklik durumda çocuklarda raşitizm görülür. Raşitizm dişlerde ve kemiklerde bozulmalara, eğilmelere neden olur. Kafa tasında yumuşamalar ve şekil bozuklukları oluşabilmektedir. Çocuklarda duruş bozukluğu ve yürürken kemiklerin garip şekilde eğilmeleri görülmektedir.

Yetişkinlerde ise yine kemiklere saldıran onların güçsüzleşmesi ve kırılmasına neden olan bir hastalık olan osteomalasi görülür. Bu hastalıkta kemikler yumuşar ve kalsiyum ile fosfor bakımından fakirleşir.

Bu hastalıklardan korunmak için öncelikli olarak güneşlenmeye, güneş ışınlarından faydalanmaya dikkat etmek gerekmektedir. Az güneş alan evler, güneş geçirmeyen kıyafetler tercih edilmemelidir. Ten tonu açıldıkça D vitamini üretimi azalmakta ve zorlaşmaktadır.

Morina balığı, ringa balığı, süt, peynir, yumurta ve tereyağı D vitamini bakımından oldukça zengin besinlerdir.

D vitamini suda çözünen bir vitamin olmadığı için fazlalığı idrar yoluyla atılamaz  ve D vitamini fazlalığı böbreklerde taş oluşmasına neden olabilmekte, kemiklerde absürd yerlerde kireçlenmeler görülebilmektedir.