Çocuklarda Diş Sağlığının Önemi

Gülüşümüzü güzel kılan dişerimiz aynı zamanda besinleri öğütmemizi sağlayan en önemli organlarımızdan biridir. Değerli bir organ olduğu kadar sağlığı ve bakımıda önemli olan dişlerin bakımı, özellikle küçük yaşlarda bakımına başlanıp bir ömür devam eder. Özellikle küçük yaşlarda diş sağlığının öneminin bilinmesi ve bakımının yapılması ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı ve problemsiz dişlere sahip olmamızı sağlar. Bu sebeple diş sağlığının bakımı ve öneminin bilincine varılması için buradaki görev çocuklardan çok anne ve babalara düşüyor.

Yediden yetmişe herkeste diş korkusu olsada özellikle çocuklarda dişçi korkusu oldukça fazladır. Fakat anne ve babaların çocuklarındaki bu  korkuyu yenmesi için diş doktoruna gitmeyi zorunlu değil gerekli olduğunu açıklayarak baskı yapılmaması gerekmektedir. Bunun dışında çocuklarda diş sağlığını sağlamak için;

– Yılda en az bir defa diş kontrollerinin yapılması gerekmektedir. İlk muayenenin yapılması ayrıca önemlidir. İlk muayene bebeğin dişi çıktığı yani 6-12 ay arasında yapılmalıdır. Nedeni doktor kontrolünde yapılan muayene sonrası ebeveynlerin ileriki yaşlarda diş sağlığı için ne yapması gerektiğinin bilincine varması gerekmektedir.

– Çocuklarınız ağız ve diş sağlığı için aralıklı zamanlarla dişlerini kontrol ederek dışarıda oluşmuş bir çürüme var ise mutlaka diş doktoruna götürmelisiniz.

– Özellikle 5 yaşından sonra hemen hemen tüm çocuklarda diş düşmesi ve yeni diş çıkarma dönemi başlayacaktır. Bu dönemde çocuklarınızın dişlerinin ne kadar sallandığını kontrol ederek doktora götürebilirsiniz. Çocuklar genellikle dişçi koltuğundan korktuklarından ötürü sallanan dişerini gizleyecek ya da size söylemeyecektir. Bu nedenle diş kontrollerini yapmak önemlidir.

– En büyük hatalardan biri yanlış diş çekme yöntemleridir. Çocukların sallanan dişerini çekmeye çalışmayıp mutlaka diş doktoruna götürmelisiniz. Diş çekmek isterken dişi kırabilir, diş etine zarar verebilir, enfeksiyon kapmasına neden olabilir  ve çocuğunuzun diş fobisi oluşmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle diş çekimi mutlaka steril bir ortamda ve diş doktoru tarafından yapılmalıdır.

– En önemli konulardan biri diş çürümesidir. Diş sağlığı için çocuklarınıza çok fazla çikolata ve kola gibi şekerli ve asitli yiyecekler vermeyiniz. Kısa sürede diş çürümesine ve dolayısıyla diğer dişerin çürümesine neden olacağı için diş kayıpları yaşanabilir.

– Günde en az 2 defa dişlerini fırçalamasını ve özellikle yatmadan fırçalama işlemini gerçekleştirmesini sağlayın. Çocuklarınız ile birlikte dişlerinizi fırçalamanız hem sizin diş sağlığınız açısından iyi olacak hemde onları diş fırçalamaya teşvik edecektir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

diş sağlığı, sağlıklı dişler, çocuklarda diş sağlığı, çocuklarda diş sağlığının önemi, sağlıklı dişler için ne yapmalı, diş çürümesi, bebeklerde diş sağlığı, diş düşmesi, diş