Cilt Bakımı Tavsiyeleri – Önerileri

Sağlıklı bir cilt için hayat tarzınızda bazı şeylere etmeniz yeterli.  Günlük yaşamınızda dikkat edeceğiniz ufak şeyler sizi cilt problemlerine karşı koruma sağlayacak , erken yaşlanmanızı önlecek, kırışıklıklara karşı korumaya alacaktır. Bu nedenle tavsiyelerimize ve uyarılarımıza göz atmanız size fayda sağlayacaktır.hassas_ciltlere_tavsiyeler_h49193

 

Dikkat Etmeniz Gerekenler:

  • Sigara ve Alkol:  Bu iki etken vücudu genel anlamda etkilediği gibi   cilde de  ciddi zarar verir. Özellikle sigara gözeneklerininizin kapanmasına ve  bu nedenle siyah noktaların çoğalmasına sebep olur. Üstelik dudak  çevresindeki kırışıkların daha kolay belirmesine neden olması da sigaranın etkilerinden sadece biridir.
  • Uyku Düzensizliği: Düzensiz uyumayan ve uykunuzu iyi alamayanlar  cildinizde yanlış giden bir şeylerin olduğunu farketmiştirler. Uykuyu iyi alamama ya da uykusuz kalma, hızlı bir şekilde cildin gevşemesine ve renginin solmasına neden olur. Bu yüzden uyku düzeninize dikkat etmeli, uykunuzu iyi almaya çalışmalısınız. Bunu engellemiyorsanız, etkileri azaltmak için sabahları yüzünüze soğuk su çarparak kan dolaşımını hızlandırabilir ve bir nebze olsun cildinizin canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.
  • Makyaj Temizliğinin Yapılmaması: Makyajın güzelce ve dikkatlice temizlenmesi oldukça önemlidir.  Makyajınızı temizlemezseniz ya cildinizdeki zararlı toksinlerin atılmasını engellediğinizden cildiniz sağlığını yitirmeye başlayacaktır. Bu sebeple akne, sivilce, siyah nokta, lekelenme gibi problemler ortaya çıktığı gözlenir. Göz makyajının temizlenmemesi kirpiklere zarar verdiği gibi, çeşitli göz enfeksiyonlarına neden olur.
  • Sivilcelerle Müdahale Etmek: Sivilcelere elle müdahale etmek,  cilt dokunuza çok büyük zarar verir.Ellerinizde bulunan bazı mikroplar hasar gören dokuya yerleşerek enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon kapmanız durumunda sivilce giderek büyür, daha sonra ise iyileştiğinde dahi yerinde bazı lekeler bırakabilir. Bu yüzden sivilcelerinizi sıkmayın bunun yerine bu bölgeye antiseptik bir krem sürerek sivilcenin tedavi olmasını beklemek gerekir.

 

Yapmanız Gerekenler:

  • Sıcağa karşı cildinizi korumanız gerekir. Yaz havalarında vücudun yağ dengesi bozulduğundan cildiniz kolayca yağlanmaktadır. Bu sorunu halletmek için az yağlı nemlendiriciler, fondötenler tercih etmeniz yerindedir. Buna dikkat etmenize rağmen cildiniz hala yağlı görünüyorsa, yüzünüzün alın, burun ve çene kısmını  her sabah alkolsüz bir tonik ile temizlemeniz bu durumun geçmesine yardım edecektir.
  • Güneşin zararlı etkilerine karşı önlem almanız cilt sağlığınız için çok önemli. Her ne olursa olsun cildinizi koruyan bir krem kullanmalısınız. Hatta yanmışsanız, hava kapalı olsa ya da siz çoğunlukta gölgede bir gün geçirecekseniz bile her gün yaz aylarında cildinizi bir güneş koruma kremiyle koruma altına almalısınız. Bu kremin derecesi en az 15 spf olmalıdır ve cildinizin hassasiyetine göre spf değerlerine dikkat edin.
  • Dudaklarınıza bakım yapın çünkü dudaklar vücudun güneşe karşı en hassas bölgesi. Bu nedenle güneşe karşı koruma altına almak için ayrı bir özen göstermeli ve dudaklarınıza spfsi bulunan merhemlerle yada rujlarla koruma altına almalısınız.