Cildinize Kesinlikle Bunları Yapmayın!

Özellikle bazı bayanlar güzelleşmek uğruna kremler kullanır, estetik operasyonlar geçirir ve birçok tedavi yöntemi denerler. Tüm bunları uygulamanın tek amacı vardır parlak, sıkı, pürüzsüz bir cilde kavuşmak. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek cildimiz konusunda bazı açıklamalarda bulunarak yaptığımız yanlışlar için uyarıda bulundu.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte her geçen gün güzel görünme isteği, yaşlılık bulgularını gizleme ve genç görünme isteği giderek artmaktadır. Fakat cildimiz konusunda yaptığımız bazı yanlışlar bazı problemlerin ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor.

Makyajınızı Temizlemeden Yatmayın

Makyajın uzun süre yüzde kalmamasını söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, gece yatmadan önce yüzünüzü mutlaka yıkayın ayrıca gün içerisinde üst üste aşırı derecede makyaj yapmayın. Gece makyajınızı temizlemeden yatmanızın sonucunda makyaj cilt gözeneklerini tıkayarak, cildin atması gereken kirleri atamamasına ve  bir takım akne, sivilce gibi cilt kusurlarının oluşmasına neden olur.

Test Etmeden ürün Kullanmayın

En büyük cilt kusurlarının oluşma sebeplerinden biride test edilmeden satın alınan ürünlerdir. Test etmeden aldığınız kremler, solüsyonlar bir takım alerjilerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle hassa bir cilde sahipseniz mutlaka ürünü almadan önce test ederek herhangi bir yan etki gösterip göstermediğine dikkat edin.

Sivilcelerinizi Sıkmayın

Özellikle ergenlik döneminde tanıştığımız sivilceler ya dönemsel olur geçer ya da etkisini sürdürmeye devam eder. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek Sivilceleri patlatmak uzun vadede daha büyük sıkıntılara ve izlere yol açabileceğini söyledi. Sivilcenizi sıktığınızda, gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük kısmı içerde ve cildin altında kalır. Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sıkmak, çirkin bir soruna en uygun çözüm gibi gelir. Bu nedenle sivilcenizi sıkmayarak kendiliğinden kurumasını ya da doktorunuzun size önerdiği kremi uygulamanız daha doğru olacaktır.

Uykunuzu Düzenli Hale Getirin
Uyku düzensizliği tüm bedeni etkileyen bir faktördür. Geç yatmanız, uykusuz kalmanız diğer organlarınız gibi cildinizi de olumsuz yönde etkiler. Uyku düzensizliği cildinizin dingin değil yıpranmış görünmesine neden olabileceği için uyku düzeninize mutlaka dikkat edin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız,

cilt, cilt sağlığı, cilt temizliği, cilt sağlığı için öneriler, parlak cilt, sağlıklı cilt için, cildi korumanın yolları, cilt lekeleri, cildi mi nasıl temizlerim, ciltte yapılan yanlışlar