Ceviz kilo aldırır mı?

Kuruyemişlerin içerisinde, tatlıların yanın da ya da sade olarak tükettiğimiz ceviz hemen hemen herkesin sevdiği besinlerden biridir. Ülkemiz de de birçok bölgede kolaylıkla yetişen ceviz ağaçları, aynı zamanda ekonomik açıdan da gelir kaynaklarımızdan biridir. Aynı zamanda sağlıklı yiyecekler arasında yer alan ve içerisinde doğal yağlar bulunduran ceviz hemen hemen her alanda sağlığımıza birtakım faydalar sağlamaktadır. Ancak sağlıklı bir besin olduğunu bilen birçok kişi aynı zamanda cevizin kilo almamız ya da almamız üzerindeki etkisini merak etmektedir.

Cevizde bulunan yüksek miktarda Omega-3 yağ asitleri yüksek kan basıncını, kalp hastalıkları görülmesi olasılığını ve depresyonun azalmasında oldukça etkili olduğu söylenmektedir. Bunun dışında cevizde bulunan fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerine karşı koruduğu uzmanlar tarafından söylenmiştir. Bunun dışında cevizin kilo almamız üzerinde ki etkisinden bahsetmek gerekirse eğer, bu durumun tamamen ceviz tüketimi ile alakalı olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Yani içerisinde doğal yağ bulunduran ceviz fazka tüketim sonucunda oldukça fazla kilo almanıza neden olacaktır. İyi bir lif kaynağı olan içerisinde Omega 3 ve Omega 6 gibi doğal yağları barındıran ceviz aynı zamanda antioksidan değeri yüksek bir besindir. 1 su bardağı ceviz içi toplamda 704 kalori içermektedir. 7 adet kabuksuz ceviz içi ise yaklaşık 28 gram gelmekte ve 185 kaloriye sahiptir. Bu nedenle ceviz yemekten çok cevizi ne kadar yediğiniz önemlidir. Sağlığınız açısından ceviz yemek önemli iken ne yazık ki fazlası kilo almanıza neden olmaktadır. Bu nedenle günde 5 adet ceviz yemeniz sağlık açısından faydalı olabildiği gibi aynı zamanda kilo almanıza neden olmayacaktır. Ancak bu rakamı kat kat aşmak ne yazık ki doğrudan kilo almanıza sebep olacaktır.

Besin açısından lif ve yağ açısından zengin olması ile bilinen ceviz aynı zamanda tam bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle yapılan diyetlerde ceviz yenilmesi güçsüz kalan vücudun daha fazla enerji sağlamasına ve kendini daha dinç hissetmesine yardımcı olacaktır. Özellikle öğün aralarında yenilen ceviz tokluk hissi yaşamanıza neden olurken diyetin olumsuz yönlerinden etkilenmemenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Cilt yenilemesinde altın maske kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ceviz, ceviz yemek, ceviz ağacı, cevizin faydaları, cevizin zararları, ceviz kilo aldırır mı, ceviz kilo yapar mı, ceviz yemek kilo aldırır mı, ceviz yemek kilo yapar mı, cevizin kalorisi, ceviz kaç kalori, ceviz sağlıklı mı, ceviz içi, diyet yaparken ceviz yenilir mi, günde kaç tane ceviz yemeli, her gün ceviz yenilir mi, cevizin içeriği, ceviz hakkında