Çam Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Çam esansiyel yağının sağlık yararları arasında enflamasyonu ve ilişkili kızarıklığı azaltma, sinüs enfeksiyonlarına karşı koruma, mukus ve balgamları temizleme, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarını iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, mantar ve viral enfeksiyonlarla mücadele etme, zihni canlandırma ve vücudunuzu ve vücudunuzu çeşitli mikroplardan korumak gibi özellikler vardır. Çam yağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen okumaya devam ediniz.

Çam Esansiyel Yağı

Çam esansiyel yağı Pinus sylvestris bilimsel adı olan çam olarak bilinen ağaçtan elde edilir. Bu ağacın, dünyanın farklı yerlerine yayılmadan önce Avusturya ve Rusya’dan kaynaklandığına inanılmaktadır. Çam yağının tamamlayıcı sağlık açısından önemli bir unsur haline gelmesinin nedenlerinden biri, bulunabilirliğidir. Bunu yapmak nispeten kolaydır ve çam ağaçları dünyanın her tarafında çok sayıda büyür.

Çam esansiyel yağının sayısız sağlık yararları, aromaterapide kullanılan en önemli esansiyel yağlardan biri haline getirmiştir. Çam esansiyel yağı, sedir ağacı, biberiye, lavandin, adaçayı, labdanum ve ardıç da dahil olmak üzere diğer birçok yağ ile iyi uyum sağlar ve bu nedenle, aromaterapide yaygın olarak kullanılabilir. Çok düşük bir toksisiteye sahiptir, bu yüzden bazı insanlar hassastır ve bu güçlü yağın çok fazla solunduğunda hafif bir solunum tahrişine maruz kalmasına rağmen en güvenli esansiyel yağlardan biridir.

Çam Esansiyel Yağı Sağlık Faydaları

Çam esansiyel yağının sağlık yararları, antibakteriyel, analjezik, diüretik, enerji verici, antiseptik ve aromatik özelliklerine bağlanır. Aşağıda, çam esansiyel yağının sağlık faydaları açıklanmaktadır;

Cilt bakımı

Çam esansiyel yağının en önemli sağlık yararlarından biri, çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde rol oynar. Dermatologlar sıklıkla bu yağı sedef, kaşıntı, sivilce, egzama, deri hastalıkları, zayıf deri, uyuz, yara ve pire için kullanılmasını önerir. Size dengeli, pürüzsüz, yenilenmiş ve parlak bir cilt verir ve ayrıca cildinizde olumsuz etkisi olan serbest radikaller için bir antioksidan olarak da hareket edebilir. Serbest radikaller, sağlıklı cilt hücrelerine saldırarak, yaşlanmaya, kırışıklıklara ve sarkan cilde neden olan mutasyona neden olurlar. Çam esansiyel yağı bu olumsuz etkilerle mücadele edebilir.

Kozmetik uygulamaları

Çam esansiyel yağı ayrıca büyüleyici bir öze sahiptir ve kozmetiklere tatlı bir koku verir. Parfüm ve kokulu ürünler yapmak için de kullanılır. Ayrıca, çam esansiyel yağı bitleri saçtan çıkarabilir ve yaygın olarak masaj ve banyo yağı olarak kullanılır. İşte bu yüzden çam yağını, sabunların bir parçası ve hatta temizlik ürünleri olarak görüyorsunuz.

Metabolizmayı artırır

Çam esansiyel yağı da metabolizmayı artırır ve aktivite seviyenizi artırır. Bağırsak problemlerini tedavi etme kabiliyeti nedeniyle vücudu temizlemede de yararlıdır. Doğada idrar söktürücü ve idrar yoluyla vücudunuzdaki fazla suyu gidermeye yardımcı olur. İdrarın sıklığını ve miktarını uyararak, vücudunuzdan daha fazla ürik asit, aşırı su, tuz ve yağları ortadan kaldırırsınız. Ayrıca böbrekleri sağlıklı tutar, çünkü toksinleri bir kereden fazla filtrelemek zorunda kalmazlar. Çam esansiyel yağı da gıda zehirlenmesi durumunda kullanılır, çünkü vücudu işlemeye teşvik eder ve ayrıca idrar yoluyla toksinleri daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırır.

Ağrıyı hafifletir

Çam esansiyel yağı analjezik olarak kabul edilir ve bu nedenle eklem ağrısı, artrit ve romatizmal rahatsızlıklardan muzdarip insanlar için iyi bir ilaçtır. Bir analjezik olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir anti-enflamatuar ajandır, bu da etkilenen bölgelerin iltihaplanma ve kızarıklığını azaltır, aynı zamanda ağrıyı ortadan kaldırır.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: çam yağının faydaları, çam yağı ne işe yarar, çam yağı fiyatları, çam yağı fiyat, çam yağı terebentin, çam yağı fiyatı, çam yağının faydası, çam yağı yapımı, çam yağı satın al, çam yağı sarımsak yağı karışımı, çam yağı, çam yağı saç, çam yağı ne işe yarıyor, çay ağacı yağı, çay ağacı yağı faydaları, çay ağacı yağı sivilce, çay ağacı yağı kremi, çay ağacı yağı ne işe yarar, çam yağı nasıl kullanılır

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.