Boğmaca Nedir

Sık rastlanan ve çocukları son derece rahatsız edebilen bir hastalık olan boğmaca  12 aylıktan küçük bebekler için oldukça zararlıdır. Hastayla temas sonucu doğrudan doğruya geçer. Hastalıklı çocukların sağlıklı çocuklardan ayrılmasına ragmen hastalık hızla yayılır. Boğmaca Nedir

Teşhis: Kuluçka dönemi kısadır; 5-10 gün. İşaretlerini genellikle yüksek ateş ve gece gelen öksürük nöbetleri ile vermektedir.  Bu öksürükler kusmalara neden olabilmektedir. Teşhis genellikle bu öksürükler tipik boğmaca öksürüğüne dönüştüğünde koyulabilmektedir.  Öksürük nöbeti giderek zayıflayarak soluksuz kalma ile sonuçlanan daha sonra horoz ötüşüne benzeyen gürültülü bir soluk vermeyeyle başlayan gürültülü bir soluk alıp verme şekline gelir. Nöbet sırasında çocuğun yüzü kızarır, bu durumdan çocuklar çok korkar. Nöbetlerin sayısı değişiktir bazen gece bazen gündüz gelir ama daha sık gece rastlanır.  Öksürükler genellikle kusma ve balgam çıkarmayla sona erer bu aşamada ateş yoktur.

Evrim: Bu hastalıkta evrim iyileşmeye doğrudur. 5-6 haftada çocuk normale döner ancak öksürük aylarca sürebilir hatta en küçük nezlede nüksedebilir.  Ama bu bulaşmaya neden olmaz artık. Hastalığın üstünde önemle durulması gereken biçimi çok tehlikeli olan süt bebeğinin boğmaca geçirmesidir.  Ölüm tehlikesi vardır üstelikte teşhisi oldukça güçtür.  Çırpınmalara hatta apansızın ölüme yol açabileceğinden bogmaca olabileceğinden şüphelenilen bebek hemen hastaneye götürülmelidir.

Tedavi: Teşhis koyulduktan sonra sağlıklı çocuklar ayrılır, burun ve boğazı mikroptan arındırıp, dinlenmesi sağlanır.  Yatıştırıcı ilaçlar vermek, nöbetlerden sonra çocuğa yemek yedirmek gbii yöntemlere başvurulabilir. Antibiyotikler fazla etkili olmamakla beraber, yardımcıdır.