Bitkisel Yağlar ile Saç Bakımınızı Yapın

Saçlarımız belki de bizler için en önemli aksesuarlardan biridir. Özellikle bayanların saçları konusunda hassas olduklarını düşünürken son zamanlarda saçlarına önem veren ve modayı takip eden erkeklerde saç bakımlarını ihmal etmemişlerdir. Hem bayanların hemde erkeklerin saç bakımına önem vermeleri dolayısıyla belirli aralıklar ile saç bakımlarını yapmalarını sağlamıştır. Kimi zaman güzellik salonlarında kimi zaman evde yapılan saç bakımları saçların daha sağlıklı görünmesine ve güçlenmesine yardımcı olmuştur.

Saç bakımı konusunda bakımlarını ihmal etmeyen bazı bayanlar güzellik salonlarında saç bakımlarını yaptırırken, kimi bayanlar ise saç bakımlarını doğal yöntemler ile evde yapmayı tercih ederler. Çeşitli bitkileri ya da bu bitkilerin özlerini kullanarak yaptıkları saç bakımları aynı zamanda saçlarının dökülmesini, kırılmasını ve yopranmasını engellemektedir. Saç bakımınız konusunda bazı doğal bitkileri kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda bazı bitki özlerinden oluşan doğal yağlarıda kullanabilirsiniz.

İşte doğal yağlar ile yapabileceğiniz bazı saç bakımı tavsiyeleri

Saçların hızlı uzaması için;

3 damla lavanta yağı, 2 damla kekik yağı, 2 damla biberiye yağını 4 çay kaşığı taşıyıcı üzüm çekirdeği yağıyla karıştırın. Daha sonra bu karışıma yarım çay kaşığı jojoba yağı ekleyin. Bu karışımla saç derinize 2-3 dakika masaj yaptıktan sonra başınıza sıcak havlu sarıp 2-3 saat bekletin. Yağı çıkarmak için ılık su ve normal şampuan kullanabilirsiniz. Bu karışımı haftada 3-4 kez uygularsanız saçlarınız daha güçlü ve kırılmalara dayanıklı hale gelecektir.

Güçlü saçlar için;

– 2 yemek kaşığı zeytinyağı,

– 1 yemek kaşığı badem yağı,

– 1 yemek kaşığı avakado yağı.

Tüm malzemeleri karıştırın ve az miktarda ısıtarak ılık olmasını sağlayın. Daha sonra tüm saç derinize masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra şampuanlayın ve yıkayın.

Parlak saçlar için;

1 çay kaşığı balı, 4 bardak sıcak suda eritin. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra hazırlamış olduğunuz suyu saçlarınızın dibine çok fazla değdirmeden uçlarına doğru uygulayın. Daha sonra durulama yapmadan saçlarınızı kurutun. 

Saç dökülmesi için;

– 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı,

– 1 tatlı kaşığı jojoba yağı,

– 1 tatlı kaşığı saf zeytin yağı,

– 1 tatlı kaşığı biberiye yağı.

Tüm malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın ve özellikle saç derinize yedirerek tüm saça uygulayın ve saçınızı bone ile kapatın. Yaklaşık 30 dakika bu şekilde bekledikten sonra, ilk başta saçınızı arındırın ve daha sonra şampuanlayın. Haftada en az 1 sefer doğal yağlardan oluşan bu saç maskesini uygulayabilirsiniz. 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

saç bakımı, sağlıklı saçlar, doğal saç maskesi, saç bakımı nasıl yapılır, evde saç bakımı, sağlıklı saçlar, doğal bakım, bitkisel yağlar, saç bakımında kullanılan doğal yağlar, bitkisel yağlar ile saç bakımı, evde saç bakımı nasıl yapılır, doğal yöntemler ile saç bakımı, doğal yağlar, saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesi nasıl geçer, saç dökülmesi için ne yapmalı