Bekaret Korkusu

Türkiye’de bekaret hala çok önemli bir yerdedir. Nüfus cüzdanındaki bekar hanesi silinip yerine evli yazılana dek kadının bakire olması beklenmektedir. Kültürümüzde çok önemli bir yeri olan bakireliğin tayin edici unsuru “kızlık zarı”  da adeta insanı ele veren ve konuşabilen sihirli bir güç gibi algılanmaktadır.Bekaret Korkusu

Genç bir kız büyürken çevresinden, kızlık zarını koruması gerektiğini duyar. O zar çabuk zarar görür, atlamak, zıplamak, bisiklete binmek, ağaca tırmanmak bu açıdan oldukça tehlikelidir. Ancak bu durum evlenildiğinde cinsel ilişki korkusu olarak ortaya çıkar ve çiftler sorunlu bir cinsel yaşam süreci geçirirler.

İlk geceden korkma, cinsel birliktelikten korkma durumu erkeğin kadına zarar verme korkusu ile birleştiğinde, ilk birleşme günler, haftalar, aylar hatta yıllarca ötelenebilmektedir. Kızlık zarı, kadının yırtıldığını anlayabileceği büyüklükte bir uzuv değildir ve  kanın akması mümkün değildir, sadece damlar. Ancak toplum içerisinde ki yanlış söylemler nedeniyle hem kişilerin korkuları büyür hem de ilişki sonrası karşılaşılan tablo düşünülenle aynı olmayınca büyük bir gerilim yaşanır.

İnsanın evlenmiş olması evliliğe hazır olduğu anlamına gelmemektedir. Toplumumuzda erkeğin cinsellikle tanışması ergenlik döneminde başlarken kadınların cinsellik yaşama hakkı evlenmelerine kadar ertelenmektedir. Bakirelik hem olumlu hem de olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Örneğin bir şey övülürken 15 yaşında el değmemiş bakire gibi denilirken, evde kalmış, kız kurusu, örümcek bağlamış da bakireliğe yakıştırılmış sıfatlardır.

Unutulmamalıdır ki bekaret beyinde ki bir olgudur. Sırf meşru bir ilişki yaşamak için gelişigüzel ve istemediği bir evlilik yapmak çok olumsuz sonuçlar doğurur. Hem bu birey hem de evlendiği kişi hem psikolojik hem sosyolojik sorunlar yaşarlar. Bu nedenle toplumuzda cinsel bilgilendirilmenin artması, sağlıklı bir ilişki içinde yaşanan bir cinselliğin ayıp ya da günah olmadığı açıklanmalıdır.