A Vitamini Eksiklikliği

A vitamini vücudumuzda çok önemli görevleri olan, yağda çözülebilen ve karaciğerde depolanan bir vitamindir. Bu vitaminde diğer vitaminlerle mineraller gibi vücudumuz tarafından üretilemez, besin yoluyla dışarıdan alınmalıdır. Düzensiz beslenme alışkanlıkları nedeniyle vitamin alımlarındaki düzensizlik ve gıda ürünlerinde ki kimyasal işlemler nedeniyle vitamin eksikliğine bağlı hastalıklar çağımızın en büyük sorunlarından. Peki A vitaminin görevleri, faydaları nelerdir? A vitamini eksikliği durumunda ne gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşırız?A Vitamini Eksikliği

A Vitaminin Görevleri 

A vitamini göz ve cilt sağlığında çok önemli bir yere sahiptir. Gece görmemizi sağlayan göz pigmentlerinin oluşumuna katılan A vitamini bizi gece körlüğünden korur. Göz hastalıkları, göz bozukluklarına karşı da koruma sağlar.  Solunum ve idrar yollarını enfeksiyonlara karşı bağışıklı olmasına neden olur. Üstelik kemik gelişiminde ve hamilelikte ceninlerin gelişiminde gerekli olan vitaminlerdendir.

A Vitamini Eksikliği

A vitamini eksikliği durumunda ciltte bozulmalar görülebilir. Cilt problemleriniz varsa A vitamini eksikliği nedenli olabileceğini göz önünde bulundurun ve beslenme programınıza  A vitamini bakımından zengin besinleri ekleyin. Eksikliğin bir diğer sonucu ise solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Eğer sık sık hasta oluyorsanız, solunum ve idrar yolları  hastalıklarına sık yakalanıyorsanız  A vitamini desteğine ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. A vitamini eksikliklerin ciddi boyutlarında göz bozuklukları ve göz hastaları görülür, gece körlüğünün en büyük sebebi de  yüksek derecede A vitamini eksikliğidir. Günümüzde her yıl iki yüz elli bin çocuk yetersiz A vitamini nedeniyle kör olmaktadır.

A Vitamini Bakımından Zengin Besinler

Kuzu ciğeri, havuç, margarin, tereyağı, süt, yoğurt, peynir, çedar, uskumru, sardalye, biftek, yumurta ve yeşil sebzelerdir. Bu  besinleri tüketirken, kızartmama özen göstermek gereklidir çünkü A vitamini yağda çözülen bir vitamindir ve kızarma işleminden geçen besin A vitamini yağa bırakır ve fakirleşir.