7 Günde Toksinlerden Arının!

Akşam gezmeleri, alkol ve abur cubur tüketiminin yarattığı olumsuz etkilere karşı gelmek için kişisel olarak yarattığımız beslenme programlarının dışında detoks programları uygulanabilir. Bunula birlikte su tüketimine ekstra özen gösterilebilir. Aynı zamanda bir süredir danışanları uyguladığım detoks etkisi yaratan bağırsak diyeti vardır. Üç gün boyunca glüten ve laktozu listeden çıkararak bağırsaklara girebilecek zararlı mikroorganizmaların atımını sağlayacak bir beslenme programı uyguluyorum. Akşamları et tüketimi olmadan, meyveyi de en geç 17:00’de tüketecek şekilde bir yol izleniyor. Bu diyet ayda üç dört gün yapılabilir. Hem sağlıklı bir kilo kaybı hem de organların en sağlıklı şekilde temizlenerek arınması sağlanıyor.

kahve_14f5f956-ddd8-4b81-8133-1c0259360d68_1

Besin tüketimi miktarları kişinin yaş, cinsiyet, kilo, yağ ve kas oranı ile sosyal hayatı ve öğün düzenine göre belirlenmelidir. Kişinin sağlık durumunu da göz önünde bulundurarak özel bir liste yapılmalıdır. Bu listede en çok dikkat ettğimiz nokta ise beş grup besini içermesi. Ekmek, et, süt, yoğurt, sebze ve meyve gibi bütün yararlı besinleri kapsayacak bir program oluşturmalıdır. Ancak kişi vejeteryen ise bir takım değişiklikler uygulanabilir. Proteini peynirden, yumurtadan, soyadan veya kurubaklabillerden alması sağlanmalıdır. Süt içmek istemeyen biri yoğurt, kefir tüketebilir.

su-icmek_2ba6ce65-4536-4956-9cb0-3cecf5de0bc9_1

Genel olarak su içildiğinde daha çok şişileceği düşüncesi hakimdir. Çay, kahve ve gazlı içeceklerin su ihtiyacını karşılayacağı da düşünülmektedir. Aslında bunlar su ihtiyacını karşılamadığı gibi ödemi de iki katına çıkarıyor. Çünkü vücutta ki mineral dengesi alt üst olmaktadır. Kışın durağan ve daha düzenli bir hayat var. Genel olarak iş ve ev arasında mekik dokuyor.  Ancak yaz mevsiminde durum böyle değildir.

Her an her yere gidebilirsiniz. Haydı çıkalım sahilde yürüyelim, yürürken de dondurma yiyelim, şurada şu varmış ondan da alalım veya her şey dahil tatile gidelim derken sistem şaşıyor. Sistem değişince beslenme alışkanlıkları da değişmektedir. Bunun üzerine bir de aktivite dengede tutlamayınca kilo alımı daha kolay oluyor. Sistem değişince beslenme alışkalıkları da değişiyor.

Bol bol su içemli, gün içerisinde 2- 2,5 litre su tüketimine dikkat edilmesi konusunda özenli olunmalıdır. Suyun haricinde adaçayı veya kekik çayı gibi bitkisel karışımlar da içilebilir.