Sıkılaştırıcı Egzersizler

Spor yapmak çoğumuz için sıkıcı bir süreç olabilir ancak vücudumuzu sıkılaştırmak için en iyi sonuçları egzersizler sayesinde alırız. Vücudumuzun bazı bölgeleri gün içinde çok az çalışır ve bu bölgeler diğerlerine göre daha gevşektir, daha hızlı kilo almaya meyillidir. Bu nedenle bu bölgelere Sıkılaştırıcı Egzersizlerözel egzersizler gerekmektedir. Günlük düzenli yapacağınız bazı egzersizlerle hem bölgesel incelme yaşayabilir hem de sağlığınızı korursunuz.
Öncelikli olarak yağ yakmak ve sıkılaşabilmek için vücudunuza sıradan bir iş yapmadığını anlatmanız gerekmektir. Bunun için bu hareketlere başlamadan önce yarım saat boyunca tüm vücudunuzu çalıştıracak, yani cardio çalışması yapmanız gerekir. İlk yarım saat boyunca vücudunuz yağ yakmaz, yarım saatten sonra ise yapacağınız tüm hareketlerin enerji kaynağını yağlar karşılar. Bu bakımda yarım saatlik hafif tempolu bir yürüyüşten sonra yapacağınız egzersizler ile bölgesel incelmeniz ve sıkılaşmanız çok kolay olacaktır.

Hafif tempolu bir yürüyüşten sonra yapacağınız bacak egzersizleri ile hem bacaklarınızla kalçalarınızı sıkılaştırırsınız hem de bu bölgelerde ki selülit görünümün azalmasını sağlarsınız. Bu hareketler bacakları ön plana çıkaran hareketler olmalıdır. Örneğin, sırayla her bir bacağın üzerine resimde gördüğünüz şekilde gergin bir şekilde eğilerek, bacaklarınızı ve kalçalarınızı çalıştırabilirsiniz. Bu hareketin yanında yere yan bir şekilde dümdüz yatabilir yukarıda kalan elinizle kafanıza destek vermeden tutarak bir hareket yapabilirsiniz. Bu harekette bacaklarınızdan üstte olanı makas şeklinde yukarı doğru kaldırabileceğiniz kadar kaldırırsınız ve yavaşça bırakırsınız, 12 tekrardan sonra diğer bacağınıza geçersiniz. Bu harekette dikkat edilmesi gereken vücudun düz olması ve ayak ucunun kendinize doğru çekilmiş olmasıdır.


Karın kaslarınızı çalıştırmak ve bel çevresindeki yağları eritmek için yapabileceğiz hareketlerden ilki, hepimizin bildiği bir hareket olan mekiktir. Eğer mekik sizin için uygun ve kolay bir egzersiz değilse bu hareketi yere yatmadan ayakta yapın. Yerde yapılan mekik hareketinde olduğu gibi ellerinizi ensenizde birleştirin ve karın kaslarınızı kasarak üst kısmızı aşağı doğru eğin. Bu hareketi 12 kez yaptıktan sonra yarım dakika mola verin, daha sonra bu şekilde iki 12 daha yapın. Karın kaslarınızın ısındığını sizde fark edeceksiniz.