Bel İnceltme Egzersizleri

İnce bir bele kavuşmak için günde 1 saatinizi ayırmak yeterlidir. Peki ama bu hayali gerçekleştirmek için ne kadar isteklisiniz? Egzersizlerden hızlı bir şekilde verim alabilmek için aynı zamanda sağlık ve dengeli beslenmek de gerekiyor. Şimdi sizlerin yapmanızın gereken sadece 3 egzersiz hareketini düzenli ve devamlı bir şekilde yapmanızdır.Bel İnceltme Egzersizleri

Leg circles: Oldukça etkili olan bu egzersiz hareketinde bacak, karın ve bel kaslarınız çalışmaktadır. Sırtüstü yatın ve sağ bacağınızı kırıp dizinizi karnınıza doğru çekin ve sonra bacağınızı dümdüz ve ayak parmak ucunuz tavana bakacak şekilde bacağınızı yukarı doğru uzatarak ayak parmak ucunuzla tavanda küçük dairler çizin. 10. daireyi tamamladıktan sonra durun ve ters yönde 10 daire daha çizin. Aynı hareket setini diğer bacağınızda da uygulayın. Bu hareket sırasında karın kaslarınızın kontrolünü elden bırakmayın. Küçük daireler çizerek kalçanızın sağa sola devrilmesini engellemelisiniz.

Plank: Klasik bir pilates egzersizi olan plank karın ve bel bölgesi kaslarınızı çalıştırarak bu bölgeleri sıkıştırmanıza yardımcı olur. Yere diz çökün ve ellerinizin omuzlarınızın altına gelene kadar ileriye doğru yürüyün. Elleriniz ve dizleriniz üzerinde ağırlığınızı tutun. Karnınızı içinize çekerek 5 kadar sayın ve bırakın. Dilerseniz bu hareketin devamına push-up ekleyebilirsiniz. Aynı pozisyonda kollarınızı kırıp gövdenizi yere hafifçe yaklaştırın ve sonra ellerinizle yeri iterek dirseklerinizi düzleştirip gövdenizi kaldırın.

Saw: Klasik crunch hareketi gibidir. sırtüstü yatmadan karın ve bel bölgesindeki kaslarınızı çalıştırarak fazla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda bu bölgeleri güçlendirirsiniz. Yere oturup bacaklarınızı kalça mesafesinden biraz daha fazla ayrı olacak şekilde aralıklı olarak öne uzatın. Sağ eliniz, eğilerek sol ayak parmağınıza doğru uzatmaya çalışın. Aynı şekilde şekilde sol eliniz ve sağ ayak parmağınız ile de aynı hareketi tekrarlayın. Bu işlemleri sırasıyla tekrar edin.

Bu hareketleri 10 kez, 3 set halinde tekrar edin. Her set arasında 1’er dakika ara verin. Kaslarınız serbestken nefes alın ve verirken nefesinizi yavaş yavaş bırakın. Egzersizlerin en önemli koşullarından biri de düzenli soluk alıp vermektir.